statystyki

Będą dopłaty do zakupu aut elektrycznych. Sprawdź, ile można zyskać

autor: Julita Żylińska16.07.2019, 06:16; Aktualizacja: 16.07.2019, 06:33
Takie wsparcie przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz rozliczania wsparcia udzielonego osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, który minister energii rozesłał do konsultacji.

Takie wsparcie przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz rozliczania wsparcia udzielonego osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, który minister energii rozesłał do konsultacji.źródło: ShutterStock

Indywidualni nabywcy samochodów z napędem elektrycznym będą mogli uzyskać wsparcie w wysokości do 30 proc. ceny, ale nie więcej niż 37, 5 tys. zł i na auta nie droższe niż 125 tys. zł. W przypadku samochodów napędzanych energią elektryczną wytwarzaną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych dopłata nie może przekroczyć 90 tys. zł, a cena 300 tys. zł.

Takie wsparcie przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz rozliczania wsparcia udzielonego osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, który minister energii rozesłał do konsultacji. Warunkiem wypłaty ma być zabezpieczenie zwrotu wsparcia wraz z odsetkami (w razie złamania reguł dofinansowania); może to być m.in. gwarancja bankowa, zastaw lub blokada środków na rachunku bankowym. Beneficjenci dopłat nie będą mogli zbyć takiego auta przez rok, będą musieli je zarejestrować w Polsce i ubezpieczyć. Wsparcie ma być udzielane tylko na zakup nowych pojazdów.

Dopłaty do samochodów elektrycznych mają być udzielane „na wniosek”, w trybie ciągłym aż do wyczerpania środków przewidzianych na dany rok. „Oznacza to, że wsparcie udzielane będzie bez konkursu, co zdecydowanie ułatwi dostępność pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem dla wielu obywateli Polski” – pisze resort w uzasadnieniu do projektu. Pierwszy nabór wniosków ma być ogłoszony po wejściu w życie rozporządzenia.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • pis to zaraza(2019-07-16 20:09) Zgłoś naruszenie 30

    Ciekawe czy jakaś korporacja dała w łapę rządowi. Takie dopłaty dla bogatych to skandal. Biedny kwota wolna 3091 zł. A bogaty dopłata do największego przekrętu XXI. Wieku pseudoekologicznych samochodow. Ciekawe kto zaplaci za utylizacje i skladowanie zużytych baterii? Gowin won Emilewicz won!!! Jesteście pasożytami.

    Odpowiedz
  • ktoś(2019-07-16 22:50) Zgłoś naruszenie 10

    a jakiego normalnego obywatela stać na taką drożyznę, z naszych podatków bogaci znowu będą się bogacić, a na dopłaty do zakupu czy remontu dachu nad głową nie ma, przecież tak dalej się nie da żyć!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie