Energopol szuka ratunku przed upadkiem

autor: Krzysztof Śmietana10.07.2019, 01:33; Aktualizacja: 10.07.2019, 08:04
Szczecińska firma realizuje też kilka ważnych dróg na Pomorzu Zachodnim, co idzie jej z problemami

Szczecińska firma realizuje też kilka ważnych dróg na Pomorzu Zachodnim, co idzie jej z problemamiźródło: ShutterStock

Szczecińska firma wycofa złożony wniosek o upadłość. Czy uratuje to prowadzone przez nią inwestycje, w tym budowę tunelu kolejowego w Łodzi?

Ta zapowiedź to zaskakujący zwrot w akcji. – W wyniku szeregu spotkań, które prowadzimy w ostatnich dniach, zarząd spółki podjął decyzję, że wniosek o upadłość zostanie wycofany. Najpewniej stanie się to w przyszłym tygodniu – powiedział nam wczoraj rzecznik Energopolu Szczecin Piotr Żak. Dodaje, że do decyzji doprowadziły spotkania z głównymi zleceniodawcami – Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz spółką PKP Polskie Linie Kolejowe. – W przypadku GDDKiA widać dobrą wolę w kwestii zaspokojenia naszych roszczeń. Widać, że przynajmniej w części będą spłacone. Również po stronie banków widać pozytywne nastawienie, chęć współpracy i pomoc w rozwiązaniu kłopotów firmy – mówi Piotr Żak.

O możliwym upadku Energopolu Szczecin, firmy budowlanej z blisko 70-letnią tradycją, zaczęło się mówić pod koniec ubiegłego tygodnia. Kilka dni wcześniej zarząd firmy złożył do sądu rejonowego wniosek o ogłoszenie upadłości. Firma w oświadczeniu twierdziła, że „powodem złożenia wniosku było wystąpienie w czerwcu zdarzeń mających negatywny skutek na kondycję finansową spółki, co może mieć wpływ na możliwość dalszego prowadzenia podstawowej działalności w sposób niezakłócony oraz możliwość dokonywania terminowych spłat wierzycieli”. Energopol dodawał, że do tych kłopotów doprowadziła przede wszystkim konieczność realizacji kontraktów podpisywanych w latach 2015–2016. Miały stać się nieopłacalne, bo w kolejnych miesiącach doszło do dużego wzrostu cen materiałów. Rząd od dłuższego czasu powtarza zaś, że starych kontraktów zgodnie z prawem nie da się waloryzować.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • extreme(2019-07-24 08:57) Zgłoś naruszenie 30

    Ludzie obudźcie się wreszcie, czy nie widzicie że rządy Kaczyńskiego i PIS partii rządzącej doprowadzają powoli do wyniszczenia Polskiej gospodarki. Dla każdego dziecka 500+ , a czy możemy sobie na to pozwolić ? Wszystko drożeje i końca podwyżek nie widać... Jeśli się mylę to rząd powinien udowodnić że polska gospodarka ma się bardzo dobrze i za wszelką cenę postarać się pomóc firmie Energopol Szczecin utrzymać się na rynku !!! Firma ma 70 letni staż a Nasz wódź numer 1 może wykończyć ją po paru latach...

    Odpowiedz
  • sss(2019-07-10 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    Energopol dodawał, że do tych kłopotów doprowadziła przede wszystkim konieczność realizacji kontraktów podpisywanych w latach 2015–2016. nie no serio ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie