Pekaesy wjadą na wiejskie drogi. Kto otrzyma dodatkowe środki na wspieranie transportu?

autor: Katarzyna Nocuń27.05.2019, 07:20; Aktualizacja: 27.05.2019, 12:49
autobus, autokar, przewoźnik

Eksperci zgadzają się, że fundusz jest potrzebny, bo malejąca dostępność do transportu publicznego powoduje błędne kołoźródło: ShutterStock

Autobusy mogą dojechać do wykluczonych komunikacyjnie mieszkańców wsi i miasteczek jeszcze przed końcem wakacji. Nie jest jednak pewne, czy środki z rządowego funduszu dotrą do najbardziej potrzebujących.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (7)

  • prezes powiedział.(2019-05-27 16:30) Zgłoś naruszenie 100

    w mojej ocenie, przed jesiennymi wyborami kilka linii przywrócą , aby tvp miała co pokazywać - ale chyba jeszcze pamiętamy co obiecał pan Prezes.

    Odpowiedz
  • wciskanie kitu ?(2019-05-27 16:23) Zgłoś naruszenie 100

    Niestety w Ustawie z 16 maja 2019 roku o Funduszu rozwoju połączeń autobusowych o charakterze użyteczności publicznej nie znalazłem żadnych, nawet najmniejszych preferencji dla miejscowości w których nie zatrzymuje się żaden środek publicznej komunikacji zbiorowej - więc przynajmniej mogliby przestać wkurzać ludzi tymi apelami do samorządów i "ględzeniem" o jakoby wielkiej trosce o "białe plamy".

    Odpowiedz
  • wstyd ? + żenada ?(2019-05-27 16:12) Zgłoś naruszenie 100

    Najbardziej, zdenerwowało mnie zdanie z przedmiotowego artykułu, iż jakoby wiceminister apelował do samorządów . . . . Otóż w moim rozumieniu , zadaniem ministra RP nie powinno być apelowanie do kogokolwiek lecz zaproponowanie takich przepisów ustawowych , aby cel został sprawnie i bez przeszkód osiągnięty, czyli aby żadnemu samorządowi nie opłacało się finansowo , kierować się własnym "widzimisię" - przecież aktualna samowolka obowiązuje już od 2010 roku , dlatego mamy katastrofę - TU NIKT ZA POZAMIEJSKI PTZ NIE ODPOWIADA , WIĘC WŁADZA SAMORZĄDOWA OLEWA TEN PROBLEM , TYLKO NARÓD ZACISKA ZĘBY I CIERPI. Do ok. 30 % miejscowości nie dojedziemy ani pociągiem, ani autobusem, ani chociażby zgniłym busem przyciągniętym ze szrota - od "merkel". Problem dotyczy głównie mieszkańców miast bo aby pojechać na wieś muszą utrzymywać swoje jakiekolwiek graty, bo na terenie miast ich nie potrzebują, na komunikację miejską w zasadzie nikt nie narzeka.

    Odpowiedz
  • państwo z tektury ?(2019-05-28 10:06) Zgłoś naruszenie 90

    Na moje oko, apel kolejnego ministra do samorządów w tej sprawie byłby żałosnym widokiem , to tylko rozzuchwalałoby i utwierdzałoby nasze samorządu w ich dotychczasowym "nic nie robieniu" . Wynikałoby też z tego że ministrowie doskonale mogliby wiedzieć o bezkarności czyli braku "bata na samorządy" - Tylko trudno byłoby pojąć dlaczego nie ma propozycji normalnej ustawy ,skoro wszyscy o wszystkim mogliby doskonale wiedzieć ?

    Odpowiedz
  • ZEROWA DOSTĘPNOŚĆ :(2019-05-29 09:17) Zgłoś naruszenie 60

    całkowicie zasadna wydaje się być wątpliwość autorki artykułu : "Nie jest jednak pewne , czy środki z rządowego funduszu dotrą do najbardziej potrzebujących." - gdyż należałoby mieć pewność iż te środki finansowe z zasady nie zostaną użyte dla likwidacji istniejących białych plam, czyli połączenia do miejscowości w których nie zatrzymuje się żaden środek publicznej komunikacji zbiorowej. Dowodem na to mogą być badania Polskiej Akademii Nauk z których wg. mediów wynikałoby iż aż 1411 gmin wiejskich , czyli 2/3 wszystkich gmin wiejskich nie widzi potrzeby organizacji transportu publicznego bo nie chce wydawać swoich pieniędzy na ten cel . Z kontroli przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika iż tylko wyjątkowo nieliczne gminy wiejskie podjęły się organizacji pozamiejskiego publicznego transportu zbiorowego - dlatego Ustawa o funduszu .. powinna wziąć pod uwagę te fakty - niestety tak się nie stało : ustawa jednakowo traktuje miejscowości które mają po kilka połączeń dziennie z miejscowościami do której nie dociera ani jeden autobus, pociąg , czy bus. TO TRZEBA ZMIENIĆ.

    Odpowiedz
  • DZIKI KRAJ ?(2019-05-29 08:48) Zgłoś naruszenie 60

    Pozamiejski drogowy transport zbiorowy padł jak franka koń pod morskim okiem i leży na łopatkach , a winnych brak - więc w jakim kraju my żyjemy ?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-05-27 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Obcobrzmiące nazwiska beneficjentów - na Neon24 ....

    Odpowiedz