statystyki

Odstawienie na bok popsutego samochodu nie zwalnia z podatku transportowego

autor: Marcin Nagórek26.06.2018, 08:12; Aktualizacja: 26.06.2018, 09:20
Decyzja wójta w opisywanej sytuacji wydaje się być prawnie uzasadniona.

Decyzja wójta w opisywanej sytuacji wydaje się być prawnie uzasadniona.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą, zajmuję się przewozem towarów. Wójt odmówił mi umorzenia podatku od środków transportowych od dwóch pojazdów, których nie użytkuję ze względu na stan techniczny. W uzasadnieniu decyzji podano, że nie ma przesłanek do umorzenia, bo osiągam dochody z działalności i posiadam majątek. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba się odwołać do ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 67 par. 1 pkt 3 ordynacji organ podatkowy na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może:

  • odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
  • umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Decyzje uznaniowe

Przepisy pozwalają więc na umorzenie podatku od środków transportowych. Co jednak bardzo istotne, decyzje w takich sprawach mają charakter uznaniowy (art. 67a ordynacji). Zaznaczył to m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 6 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Bd 1018/17. Świadczy o tym użycie w art. 67a par. 1 ordynacji słowa „może”, co oznacza, że nawet w przypadku wystąpienia ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego organ podatkowy nie będzie zobowiązany do umorzenia zaległości. Dalej sąd podkreślił, że ustawodawca nie wskazał sytuacji, w której organ miałby obowiązek zastosowania ulgi. Rozstrzygnięcie organu podatkowego (w tym przypadku wójta) nie może być jednak zupełnie dowolne, lecz musi być wynikiem wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, zebrania oraz wyczerpującego rozpatrzenia materiału dowodowego (art. 122 i art. 187 par. 1 ordynacji). WSA zaznaczył ponadto, że organ podatkowy działa w ramach uznania dopiero na etapie, gdy stwierdzi, że w sprawie istnieje ważny interes podatnika lub interes publiczny. Ocena akurat tych okoliczności wykracza poza zakres uznania i jest kategorią obiektywną wynikającą z ustalonego w sprawie stanu faktycznego (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 sierpnia 2010 r., sygn. II FSK 605/09).


Pozostało 13% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie