Średnie miasta, które chciałyby załapać się na elektromobilną rewolucję, nie zostaną w tyle za największymi aglomeracjami, gdzie o dofinansowania było do tej pory najłatwiej. Otrzymają one dodatkowe wsparcie – zapowiada Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Mowa o 300 mln zł, które zostaną przekierowane z unijnego programu „Infrastruktura i środowisko” na rozwój elektromobilności w średnich miastach. W praktyce po te fundusze będą mogły sięgnąć 122 samorządy wymienione na stronach MIiR.
Co ważne, będą mogły złożyć wniosek nie tylko o dofinansowanie do zakupu elektrycznych autobusów i trolejbusów, ale i budowy stacji ładowania tych pojazdów. Maksymalna wartość wsparcia z unijnej kiesy wynosi 85 proc. kosztów planowanej inwestycji.
Wszystkie kupowane pojazdy będą musiały spełniać wymogi programu „Dostępność plus”, czyli być przyjazne niepełnosprawnym.
Chociaż program już ogłoszono, to na złożenie wniosków samorządy mają jeszcze trochę czasu. Nabór ruszy 14 grudnia i potrwa do końca roku. Długi termin ma pozwolić miastom, które będą po raz pierwszy ubiegać się o dofinansowanie, dobrze się do tego przygotować.
Resort inwestycji przekonuje, że taki program jest potrzebny, bo z unijnych funduszy korzystały do tej pory przede wszystkim miasta wojewódzkie i otaczające je gminy. Miasta średniej wielkości mogły liczyć na wsparcie głównie z programów regionalnych, którymi zarządzali marszałkowie.
Pomoc się przyda, bo budżety tych miast są skromniejsze niż stolic województw, a wymogi, które postawił przed nimi ustawodawca, wcale nie mniejsze. Przyjęta w styczniu br. ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 317) zobowiązuje samorządy powyżej 50 tys. mieszkańców do wymiany 30 proc. autobusów do 2025 r. na niskoemisyjne.
To niejedyne wsparcie, które przewidział rząd. Według zapowiedzi Michała Kurtyki, wiceministra energii, na rozwój elektromobilności wydamy w najbliższych latach ok. 13 mld zł. Pieniądze te będą pochodzić zarówno z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, jak i środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.