statystyki

Auto napędzane tajemnicami: Kto zbuduje prototyp polskiego samochodu elektrycznego?

autor: Tomasz Jóźwik09.01.2018, 07:39; Aktualizacja: 09.01.2018, 08:04
Jeżdżące prototypy polskiego auta elektrycznego powinny pojawić się na wiosnę 2019 r.

Jeżdżące prototypy polskiego auta elektrycznego powinny pojawić się na wiosnę 2019 r.źródło: ShutterStock

Jutro, z dwutygodniowym opóźnieniem, dowiemy się, ile zespołów zadeklarowało udział w projekcie budowy prototypu polskiego samochodu elektrycznego.

Termin zgłaszania deklaracji udziału w konkursie na budowę prototypu polskiego auta elektrycznego upłynął 20 grudnia. Do końca roku zespoły zainteresowane współpracą ze spółką ElectroMobility Poland (EMP), realizującą projekt, miały dostarczyć wstępną koncepcję techniczną prototypu oraz zarys biznesowego pomysłu na jego seryjną produkcję wraz z kosztorysem. Końcowy termin nadsyłania projektów został jednak przesunięty do 10 stycznia.

– Zrobiliśmy to na prośbę uczestników. Mieli trudności z dotrzymaniem pierwotnego terminu, ze względu na okres świąteczny – mówi Aleksandra Bałdys, rzeczniczka ElectroMobility Poland. Spółka nie zdradza, ilu zainteresowanych choćby wstępnie zadeklarowało udział w projekcie. To niejedyna tajemnica związana z budową prototypu polskiego auta elektrycznego, choć ma on powstać za publiczne pieniądze. Udziałowcami EMP są PGE, Energa, Enea i Tauron, cztery kontrolowane przez państwo koncerny energetyczne.

Nie znamy także szczegółowych warunków konkursu. Otrzymały je jedynie podmioty, które zadeklarowały w nim udział. Ze strony internetowej EMP możemy dowiedzieć się jedynie, że informacje te stanowią tajemnicę firmy. Spółka nie informuje także, kto zasiądzie w komisji, która będzie oceniała zgłoszone projekty. Wiadomo jedynie, że mają się w niej znaleźć zewnętrzni eksperci branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele EMP.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • prawnik(2018-01-09 10:03) Zgłoś naruszenie 30

  Polskie auto elektryczne zbuduje ta sama firma, która wybuduje Centralny Międzykontynentalny Port Lotniczy na polu między Łodzią a Warszawą...

  Odpowiedz
 • Jak zespół napędowy będzie...(2018-01-09 09:09) Zgłoś naruszenie 00

  To i budę się dorobi.... Solaris od kilku lat buduje elektryczne autobusy więc wiedza jest. A karoseria to nie jakiś osmy cud świata - w Bangladeszu produkują samochody to i Bulanda da radę

  Odpowiedz
 • x x(2018-01-09 11:06) Zgłoś naruszenie 00

  A ja myślałem, że najpierw należy zacząć od stawiania stacji do ładowania, zwiększania mocy przesyłowych i wykonania całej infrastruktury. Całe szczęście, że jam ciemny lud.

  Odpowiedz
 • Rozsądny(2018-01-09 14:36) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe skąd na ten pojazd wezmą się baterie, LG CHEM ma zakontraktowana produkcje na 5 lat, na świecie jest 69 nowych projektów realizowanych przez firmy automotive, chińczycy kontraktują Lit w kopalniach na 10 lat do przodu, to chyba nie nadrabiamy zaleglosci , mówiąc o pojezdzie, o stacjach ładowania, a skąd podstawowa część pojazdu ??

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie