Montaż instalacji LPG w samochodzie to nie tylko spore oszczędności, ale również kilka nowych obowiązków. Fakt zasilania gazem należy zgłosić w ciągu 30 dni do wydziału komunikacji. Ponadto samochodowa instalacja gazowa podlega corocznym badaniom technicznym w stacji kontroli pojazdów - podaje serwis gazeo.pl.

Warsztat, który wykona montaż instalacji gazowej w samochodzie ma obowiązek nie tylko wydać auto, ale również wręczyć klientowi zestaw dokumentów. Są nimi:

  • karta gwarancyjna;
  • instrukcja obsługi;
  • wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem;
  • atest na zbiornik, tzw. paszport (wydawany przez zakład po montażu, ale pochodzący bezpośrednio od producenta); jest to poświadczenie badania i dopuszczenia do eksploatacji zbiornika przez Transportowy Dozór Techniczny;
  • faktura za wykonaną usługę (powinna zawierać nr nadwozia, tzw. VIN, oraz numer rejestracyjny pojazdu, o ile pojazd jest już zarejestrowany).

Dysponując powyższymi, udajemy się do wydziału komunikacji, gdzie zarejestrowany został wcześniej samochód. Na szczęście dowód rejestracyjny to nie dowód osobisty i można dopisywać w nim dane bez konieczności wymiany za każdym razem, gdy pojawia się nowy wpis (chyba że brakuje miejsca na nowe informacje). Gdy złożymy wypełniony wniosek o dokonanie zmian, fakt zamontowania instalacji LPG zostanie zaznaczony poprzez adnotację odpowiedniej treści: „Gaz”, „LPG” lub „Przystosowany do zasilania gazem”.

Badanie techniczne

Polskie przepisy mówią, że instalacja gazowa w samochodzie podlega corocznym badaniom technicznym w stacji kontroli pojazdów, podczas rutynowego przeglądu. Jeśli do kolejnego przeglądu samochodu zostało mniej niż rok, jedziemy na niego w ustalonym terminie. Jeżeli natomiast zamontowaliśmy instalację w nowym samochodzie (do 5 lat), który ma okres ważności pierwszego badania technicznego wynoszący 3 lata, a kolejnego - następne 2, to podczas dokonywania wpisu odstępy między przeglądami zostaną na stałe skrócone do 1 roku.

Wybierając się do wydziału komunikacji, koniecznie trzeba mieć przy sobie także:

  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • kartę pojazdu, o ile ją wydano (trafi do niej taki sam wpis, jak do dowodu rejestracyjnego) oraz
  • upoważnienie - jeżeli nie jesteśmy jedynymi właścicielami auta, potrzebne będzie upoważnienie współużytkownika lub jego obecność.

Na tym formalne obowiązki się kończą. Nie ma obowiązku powiadamiania ubezpieczyciela o zmianie sposobu zasilania naszego auta, chyba że korzystamy z polisy typu auto casco. Po dokonaniu montażu zmienia się bowiem wartość samochodu i w związku z tym warto zmodyfikować umowę zawartą z firmą ubezpieczeniową. W przeciwnym razie koszt ewentualnego uszkodzenia elementów instalacji nie zostanie zrefundowany, ponieważ z punktu widzenia ubezpieczyciela wcale jej w naszym aucie nie będzie.

Termin na zgłoszenie do wydziału komunikacji montażu instalacji LPG wynosi 30 dni.