statystyki

Wojna o cennik na Lotnisku Chopina: Preferencje dla LOT-u, Ryanair skarży się do ULC

autor: Konrad Majszyk10.01.2017, 07:21; Aktualizacja: 10.01.2017, 07:48
Ryanair

Cennik nie podoba się i linii Ryanair, i Wizz Air. A obie firmy bardzo rzadko mówią jednym głosemźródło: ShutterStock

Ryanair skarży się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego i zapowiada, że pójdzie do sądu. Inne linie też protestują przeciwko preferencjom dla PLL LOT.

Od 30 października na warszawskim lotnisku obowiązuje cennik promujący ruch przesiadkowy. Za pasażera zmieniającego połączenie w stolicy na podstawie jednego biletu przewoźnicy płacą Przedsiębiorstwu Państwowemu „Porty Lotnicze” (PPL) po 10 zł – to dzięki podwyższeniu zniżki transferowej – podczas gdy za innych podróżnych opłata wynosi 60 zł. Dzięki nowym zasadom LOT, obsługujący ponad 90 proc. ruchu przesiadkowego na Okęciu, zmniejszy koszty nawet o 25 mln zł rocznie.

– Odwołaliśmy się do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego od decyzji aprobującej cennik. Sprawa jest w toku – mówi Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira. Irlandzki przewoźnik jest numerem jeden w Polsce pod względem udziałów w rynku (ponad 30 proc.), co jest głównie zasługą Modlina. Jednak od jesieni wykonuje też loty krajowe z Chopina, rywalizując z LOT-em.

– Ryanair złożył wniosek o wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie zmiany w taryfie opłat lotniskowych dla Lotniska Chopina – potwierdza Karina Lisowska, rzeczniczka ULC. – Decyzję w tej sprawie podejmiemy do końca tygodnia – zapowiada.

Jak usłyszeliśmy, Ryanair liczy na ponowne przeprowadzenie konsultacji przez regulatora i zniesienie zniżki. – Od decyzji ULC można apelować do sądu, co rozważymy po otrzymaniu decyzji prezesa ULC – dodaje Juliusz Komorek.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Niedziwny(2017-01-12 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    LOT nie ma co walczyć tutaj, bo to co zrobił PPL jest niezgodne z prawem i Komisja Europejska już kazała zwracać forsę liniom lotniczym, ktore dostały w ten sposób zapomogę od Państwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie