Mobilna łączność piątej generacji może wpłynąć na ceny abonamentów

autor: Elżbieta Rutkowska04.12.2019, 10:43; Aktualizacja: 04.12.2019, 10:43
W przyszłym roku operatorzy telekomunikacyjni powinni wprowadzić na rynek pierwsze komercyjne usługi w sieci piątej generacji. Krajowy plan minimum zakłada bowiem, że do tego czasu nowa technologia będzie działać w co najmniej jednym mieście. Ile zapłacimy za korzystanie z ultraszybkiego transferu danych w 5G?

W przyszłym roku operatorzy telekomunikacyjni powinni wprowadzić na rynek pierwsze komercyjne usługi w sieci piątej generacji. Krajowy plan minimum zakłada bowiem, że do tego czasu nowa technologia będzie działać w co najmniej jednym mieście. Ile zapłacimy za korzystanie z ultraszybkiego transferu danych w 5G?źródło: ShutterStock

W przyszłym roku operatorzy telekomunikacyjni powinni wprowadzić na rynek pierwsze komercyjne usługi w sieci piątej generacji. Krajowy plan minimum zakłada bowiem, że do tego czasu nowa technologia będzie działać w co najmniej jednym mieście. Ile zapłacimy za korzystanie z ultraszybkiego transferu danych w 5G?

Żaden z czterech największych operatorów nie ujawnia na razie planów cenowych dotyczących nowej sieci. – Jest zdecydowanie za wcześnie – stwierdza Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu (właściciel Plusa). Obserwacja rynków telekomunikacyjnych, na których technologia piątej generacji już działa, wskazuje jednak, że podwyżka cen jest bardzo prawdopodobna. Autorzy niedawno opublikowanego „Ericsson Mobility Report” przeanalizowali plany taryfowe na usługi 5G i stwierdzili, że abonamenty pozwalające korzystać z nowej sieci są średnio ok. 18 proc. droższe niż podobna oferta w 4G.

Spośród 21 operatorów na świecie, którzy już wprowadzili usługi w sieci piątej generacji, 16 ustaliło ich ceny na poziomie wyższym niż podobne pakiety danych i połączeń w 4G. Największa podwyżka wyniosła 50 proc., najmniejsza – 6 proc. Analizę cenników przeprowadzono w sierpniu br. Kilka miesięcy wcześniej eksperci Ericssona badali oczekiwania konsumentów wobec nowej technologii i stwierdzili, że klienci telekomów są gotowi zapłacić za usługi 5G ok. 20 proc. więcej, niż płacą za telefon obecnie.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • filip(2019-12-05 14:23) Zgłoś naruszenie 213

  Za lepsza jakość trzeba płacić, co w tym dziwnego? Wszystkie ceny idą do góry, więc można było się spodziewać, że telefonię komórkowa oraz Internet również to czeka. Tym bardziej że niedługo ludzie będą mogli korzystać z 5G.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gienio(2019-12-07 18:47) Zgłoś naruszenie 31

  Chciałbym, żeby ceny były takie same jak w a2mobile, ale jakość jeszcze lepsza.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • XY Z(2019-12-08 17:40) Zgłoś naruszenie 48

  Three w uk postanowiło zachowac dobre ceny na 5G Za 18 £ masz 30 Gb neta i reszta bez limitu. Porównując do kolchozowych taryf w polandii śmiech ściska pośladki

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gość (2019-12-13 15:43) Zgłoś naruszenie 51

  Posiadam Światłowód już od Lipca tego roku i możliwość przejścia na 5G ale nie zamienię 4G na 5G jeżeli cena będzie zza wysoka , bez szaleństw. Teraz odbieram wszystko bez problemu tak, że nie widzę potrzeby płacić np. 20% drożej by mieć 5G.

  Odpowiedz
 • Kamil(2019-12-17 13:21) Zgłoś naruszenie 04

  Ja mam prepaida A2Mobile i tutaj ceny są naprawdę dobre - nie muszę się martwić o wzrosty bo zawsze dostanę coś w zamian. Jak zmieniały się warunki i cena podskoczyła o te 3 czy 4 złote to dali dużo więcej internetu w A2

  Odpowiedz
 • Edi(2019-12-20 19:59) Zgłoś naruszenie 02

  Polacy by chcieli mieć za darmo. Za jakość usługi się płaci i to normalne. 5G gwarantuje znacznie szybszy przeszył danych, a cena przecież nie pójdzie proporcjonalnie w górę. No, ale też nie trzeba płacić, zawsze można zostać przy tym co jest obecnie.

  Odpowiedz
 • SG(2020-05-17 06:08) Zgłoś naruszenie 10

  I za chwilę pojawie się w umowach słynne ...do.... i po zawodach!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane