statystyki

Nie każda firma w Europie potrzebuje sieci 5G. Mżemy zacząć cyfryzację od 4G

autor: Magdalena Cedro, Elżbieta Rutkowska27.11.2019, 08:11; Aktualizacja: 27.11.2019, 08:11
Unowocześnianie gospodarki – wykorzystanie sztucznej inteligencji, autonomicznych urządzeń, big data – jest często kojarzone z wdrożeniem sieci telekomunikacyjnej piątej generacji. Ma ona umożliwić błyskawiczne przesyłanie dużej ilości danych z opóźnieniem zredukowanym do niedostrzegalnych mikrosekund.

Unowocześnianie gospodarki – wykorzystanie sztucznej inteligencji, autonomicznych urządzeń, big data – jest często kojarzone z wdrożeniem sieci telekomunikacyjnej piątej generacji. Ma ona umożliwić błyskawiczne przesyłanie dużej ilości danych z opóźnieniem zredukowanym do niedostrzegalnych mikrosekund.źródło: ShutterStock

Unowocześnianie gospodarki – wykorzystanie sztucznej inteligencji, autonomicznych urządzeń, big data – jest często kojarzone z wdrożeniem sieci telekomunikacyjnej piątej generacji. Ma ona umożliwić błyskawiczne przesyłanie dużej ilości danych z opóźnieniem zredukowanym do niedostrzegalnych mikrosekund.

Margrethe Vestager jest jednak zdania, że nie wszystkie firmy potrzebują tej sieci. – Mamy wiele małych i średnich przedsiębiorstw w Europie, które mogą zacząć od 4G i potem przestawić się na 5G, kiedy zostanie wdrożona. Chcemy zachęcać do cyfryzacji opartej na 4G już teraz – mówi nam unijna komisarz.

Wkrótce zestaw narzędzi

Dodatkowym argumentem za cyfryzacją gospodarki bez oglądania się na 5G jest kłopot, jaki Unia Europejska ma z chińskim koncernem Huawei – producentem sprzętu telekomunikacyjnego i jednym z głównych dostawców urządzeń do budowy mobilnej sieci piątej generacji. Przez administrację Stanów Zjednoczonych firma jest postrzegana jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. – Z powodu niepewności związanej z Huaweiem niektórzy mówią, że z cyfryzacją należy poczekać nawet nie do jutra, ale kilka lat. Tego byśmy nie chcieli – stwierdza Vestager.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • radoslav(2019-11-29 13:24) Zgłoś naruszenie 10

  Na pewno 5G będzie w stanie poprawić wydajność większości firm. Tylko czy każda firma będzie chciała iść w nowoczesne rozwiązania, oto jest pytanie.Koszt może nie być mały ale korzyści jakie firma może osiągnąć korzystając z sieci 5G mogą być nieporównywalnie większe.

  Odpowiedz
 • G34(2019-11-27 22:33) Zgłoś naruszenie 00

  Własnie zrubmy 5G i zasieg wszędzie bo ja majac firme posiafam 4G i nie jestem z tego zsdowolny nie ma zasiegu nie ma internetu zrubcie zasięg a dobiero potem 5G

  Odpowiedz
 • morelas(2019-12-02 12:34) Zgłoś naruszenie 00

  Sam mam firmę i z niecierpliwością czekam na wdrożenie 5G. Na pewno da nam większe możliwości niż LTE.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • eden(2019-11-27 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko po co skoro 5G daje o wiele większe możliwości. Żeby potem od nowa robić wszystko na 5G? Jeżeli już nowa technologia będzie niedługo dostępna to lepiej poczekać i zrobić to na nowszym, o wiele lepszym standardzie.

  Odpowiedz
 • Albi(2019-12-20 19:40) Zgłoś naruszenie 00

  Może nie każda, ale na pewno większość firm głównie z branży produkcyjnej, przemysłowej i logistycznej. Ale również w innych branżach też przyniesie korzyści.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane