16 listopada będziemy decydować kto obejmie władzę w gminach, powiatach i miastach. Podpowiadamy w jakich godzinach będą czynne lokale wyborcze, do kiedy można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem wyborów lub jak zagwarantować pomoc pełnomocnika dla osoby niepełnosprawnej.
.
1
Kiedy odbywają się wybory samorządowe w 2014 roku?
Termin wyznaczony na wybory to niedziela, 16 listopada 2014 roku. Druga tura odbędzie się, o ile okaże się to konieczne, 30 listopada 2014 roku. Lokale będą otwarte w godzinach: 7 - 21.
Inne
2
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców
Osoby, które chcą oddać głos w wyborach samorządowych poza swoim miejscem stałego zamieszkania mają czas do 12 listopada 2014 roku na złożenie odpowiednich wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców wybranym obwodzie.
ShutterStock
3
Kto może wziąć udział w wyborach samorządowych w 2014 roku?
Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r., Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego ma obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej gminy (w przypadku wyboru rady gminy), lub obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze, odpowiednio, tego powiatu i województwa (w przypadku rady powiatu i sejmiku województwa).
ShutterStock
4
Kogo wybieramy w wyborach samorządowych?
Wybory samorządowe w Polsce to wybory członków organów stanowiących jednostki samorządu terytorialnego:
rad gmin,
rad powiatów (miast na prawach powiatu),
sejmików województw
oraz (od 2002) jednoosobowych organów wykonawczych gmin – wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.
ShutterStock
5 Wybory samorządowe a osoby niepełnosprawne Osoby niepełnosprawne do 7 listopada mogły się skontaktować (listownie lub telefonicznie) i poprosić o pomoc pełnomocnika w urzędzie. Pełnomocnik będzie mógł w lokalu zagłosować w imieniu osoby niepełnosprawnej, a w spisie wyborców pokwituje odbiór kart do głosowania. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama