statystyki

Resort rodziny uspokaja: Nie zabraknie pieniędzy na ośrodki adopcyjne

autor: Michalina Topolewska24.11.2016, 20:30
złoty, pieniądze

Marszałkowie podkreślają, że utrzymanie dotacji na poziomie kwot przekazanych im w informacji od wojewodów wywoła ograniczenia w działalności ośrodków, a nawet ich likwidację, oraz spowoduje dłuższe rozpatrywanie spraw z zakresu koordynacjiźródło: ShutterStock

Marszałkowie są zaniepokojeni zbyt niskimi dotacjami na obsługę w 2017 r. zadań zleconych. W stanowisku podjętym na ostatnim konwencie postulują zwiększenie ich wysokości.

Problem ograniczonych środków dotyczy dwóch nałożonych na samorządy wojewódzkie zadań, które w całości są finansowane przez budżet państwa. Pierwszym jest prowadzenie ośrodków adopcyjnych. Drugie to realizowanie postępowań z zakresu koordynacji świadczeń rodzinnych i wychowawczego (z programu 500+), czyli ustalania kraju właściwego do wypłaty pomocy finansowej na dzieci, gdy jeden z członków rodziny przebywa w innym kraju UE. Obawy marszałków budzą przewidziane dla nich kwoty na obsługę tych zadań w projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. Na przykład zarezerwowane dla woj. zachodniopomorskiego kwoty stanowią 22,45 proc. i 14,55 proc. złożonego przez samorząd zapotrzebowania na – odpowiednio – ośrodki adopcyjne oraz koordynację świadczeń. Z kolei na Mazowszu łączna suma dotacji na obydwa zadania to 2,2 mln zł, podczas gdy województwo potrzebuje minimum 5,6 mln zł.

Marszałkowie podkreślają, że utrzymanie dotacji na poziomie kwot przekazanych im w informacji od wojewodów wywoła ograniczenia w działalności ośrodków, a nawet ich likwidację, oraz spowoduje dłuższe rozpatrywanie spraw z zakresu koordynacji. Resort rodziny przekonuje jednak, że nie ma takiego zagrożenia.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane