statystyki

RPO ponagla ministra środowiska: Najwyższy czas skończyć ze smrodem

autor: Urszula Mirowska-Łoskot16.11.2016, 07:23; Aktualizacja: 16.11.2016, 09:35

Nie ma narzędzi prawnych, które umożliwiłyby organom ochrony środowiska nakazać właścicielom m.in. oczyszczalni ścieków, wysypisk czy ferm ograniczenie nieprzyjemnego zapachu. Dlatego rzecznik praw obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do resortu środowiska.

Mimo licznych apeli RPO do ministerstwa problem uciążliwości zapachowych nie został rozwiązany. – Co więcej, w świetle wpływających do biura RPO skarg obywateli oraz odpowiedzi uzyskiwanych od organów ochrony środowiska problem wciąż narasta. Wpływają skargi na funkcjonowanie zakładów przemysłowych oraz usługowych, ferm, gospodarstw rolnych, oczyszczalni ścieków, składowisk i spalarni odpadów etc. – wskazuje dr Adam Bodnar.

Dodaje, że analiza spraw wpływających do biura RPO wskazuje, że organy ochrony środowiska nie posiadają instrumentów prawnych, za pomocą których mogłyby nakazać właścicielom zakładów oraz gospodarstw podjęcie działań redukujących lub eliminujących immisje zapachowe. – Niejednokrotnie w odpowiedziach kierowanych na moje wystąpienia uzyskuję stanowisko, że w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości przeprowadzenia kontroli w zakresie określenia uciążliwości zapachowych, w tym pomiarów woni powietrza – informuje RPO.

Tymczasem ze zleconej przez komisję Środowiska Senatu RP ekspertyzy wynika, że w większości państw członkowskich UE już zostały wprowadzone stosowne regulacje dotyczące pomiaru poziomu immisji zapachowych oraz działań pokontrolnych. RPO wskazuje również, że w zakresie obowiązków państwa obejmujących przeciwdziałanie odorom wielokrotnie wypowiadał się także Europejski Trybunał Praw Człowieka. Otóż nieuregulowanie problematyki uciążliwości zapachowych w świetle orzeczeń ETPC może stanowić naruszenie artykułu 8 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności. Zgodnie z nim każdy ma prawo m.in. do poszanowania jego życia prywatnego i rodzinnego, a także mieszkania. Natomiast w Polsce nadal brak jest narzędzi, za pomocą których organy byłyby uprawnione do przeprowadzenia kontroli w zakresie określenia uciążliwości zapachowych oraz wydawania wystąpień pokontrolnych i decyzji. W ocenie rzecznika obecna sytuacja wymaga pilnej interwencji ustawodawczej. RPO zwrócił się więc do Jana Szyszko z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych w tym zakresie.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Valdemort(2016-11-16 16:07) Zgłoś naruszenie 00

    święta racja - każdy Pisiewicz musi myć się przynajmniej raz na tydzień, z tym że złamasowi konstytucyjnemu i tak już nic nie pomoże

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane