Pismo RCB do gmin w sprawie wody

– Dostaliśmy pismo – potwierdza jeden z lokalnych włodarzy. Dodaje, że podobne dokumenty związane z bezpieczeństwem są rozsyłane np. w odniesieniu do celowych podpaleń. Tym razem RCB informuje o zwiększonym niebezpieczeństwie wynikającym „ze zdarzeń kryzysowych, działań celowych osób trzecich oraz rosnącej presji środowiskowej”. Wśród możliwych zagrożeń RCB wymienia takie jak: nieuprawniony dostęp osób postronnych do obiektów technologicznych, celowe ingerencje w układ sterowania i dozowania, próby skażenia zasobów wodnych, kradzieże urządzeń pomiarowych i automatyki, uszkodzenia mechaniczne wynikające z wandalizmu lub zaniedbań. Dlatego – jak argumentuje centrum – odpowiednią ochroną należy objąć nie tylko ujęcia wody, ale też infrastrukturę związaną z poborem, uzdatnianiem i dostarczaniem wody pitnej.

Jak zapobiegać takim zagrożeniom? Rządowi specjaliści rekomendują stosowanie: bram zamykanych z kontrolą dostępu, monitoringu wizyjnego obejmującego całość terenu, systemu oświetlenia aktywowanego ruchem, zamków elektronicznych i sygnalizacji włamania czy regularne przeglądy zabezpieczeń. RCB zaleca także prowadzenie rejestru wejść i wyjść z obiektu, ograniczenie dostępu do niego wyłącznie dla personelu upoważnionego czy aktualizację planów reagowania na incydenty.

Pieniądze na ochronę ujęć wody

– W wielu miastach te zabezpieczenia już istnieją – uspokaja nasz rozmówca. W tym przypadku miasto zainwestowało już m.in. w ogrodzenie, specjalne czujniki czy alarm. W przypadku niepokojących sygnałów ochrona będzie na miejscu najpóźniej w ciągu 10 minut. Dodaje, że pieniędzy na razie brakuje na monitoring.

Szansą na sfinansowanie inwestycji są pieniądze w ramach nowego systemu ochrony ludności i obrony cywilnej. Pierwotnie środki miały być uruchamiane od połowy lipca br. Ostatecznie jednak w Programie Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026 wskazano, że pierwsze dotacje zostaną przekazane nie później niż 30 września. Problemem jest to, że pieniądze na dany rok nie przechodzą na kolejny, więc samorządy będą miały na ich wydanie tylko trzy miesiące.

RCB wskazuje również na konieczność utrzymywania współpracy z lokalnymi służbami oraz wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo obiektów wodnych. Wdrożona powinna być również procedura szybkiego zgłaszania zagrożeń do zespołów zarządzania kryzysowego. Do tego istotne jest przygotowanie awaryjnych źródeł poboru wody czy zapewnienie dostępności usług laboratoryjnych dla szybkiej analizy próbek wody. W ocenie RCB wszystkie te działania powinny być traktowane jak priorytetowa część zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem lokalnym. ©℗