Trwa inwentaryzacja schronów

Warunki, jakie powinny spełniać budowle ochronne, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 lutego 2025 r. w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne (Dz.U. poz. 235). Określono m.in., z jakich materiałów mają być one zbudowane, ale też jaka ma być ich pojemność czy ile mają mieć wyjść awaryjnych. Schrony i ukrycia wyznaczane będą przez organy ochrony ludności, czyli wojewodów, starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

– To rozporządzenie jest o tyle ważne, że rozpoczęło proces zidentyfikowania tych obiektów. Ich sprawdzenia i określenia, czy będą mogły one spełniać funkcje związane z właściwym zabezpieczeniem osób, które mogą przebywać w tych obiektach i ewentualnie, jakie czynności naprawcze trzeba w tym zakresie przeprowadzić, aby mieć pewność, że obiekt zostanie właściwie przystosowany i przygotowany – powiedział Wiesław Leśniakiewicz, wiceszef MSWiA, podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury.

W dalszej kolejności konieczne może być wykonanie odpowiednich ekspertyz, dotyczących np. konstrukcji danego obiektu. Wiceminister zaznaczył, że priorytetem na ten rok jest właśnie przegląd i dostosowanie dotychczasowych schronów, a nie budowa nowych obiektów.

Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na ostatniej prostej

Na dziś zaplanowano omówienie przez Stały Komitet Rady Ministrów Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026, który pozwoli uruchomić pieniądze dla samorządów na realizację m.in. zadań związanych z wyznaczaniem budowli ochronnych. Pierwotnie pierwsze dotacje miały zostać przekazane do połowy lipca. W najnowszej wersji programu MSWiA wskazało jednak 30 września. Pieniądze na dany rok trzeba wydać do końca grudnia.