Wskazuje, że brak jednolitego systemu cyfrowej łączności radiowej utrudnia współpracę pomiędzy służbami. Tymczasem z uwagi na dynamiczną sytuację geopolityczną i coraz częstsze klęski żywiołowe brak takiego systemu stwarza duże zagrożenie bezpieczeństwa. Służby podległe MSWiA – policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna oraz Służba Ochrony Państwa – odgrywają zasadniczą rolę. Ich zadania obejmują m.in. ochronę życia i mienia obywateli, zabezpieczenie granic, reagowanie na zagrożenia pożarowe oraz ochronę najważniejszych osób i obiektów w kraju.
„Skuteczna realizacja tych obowiązków wymaga sprawnego systemu łączności radiowej, zapewniającego szybki i niezawodny przepływ informacji. Jest on niezbędny dla efektywnej koordynacji działań, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych” – czytamy w raporcie NIK.
Izba wskazuje, że w Polsce jednak do dzisiaj – pomimo wieloletnich prób – nie wdrożono nowoczesnego, jednolitego systemu cyfrowego łączności radiowej. Powód? Przede wszystkim brak dedykowanego mechanizmu finansowania. Zabrakło też koordynatora na poziomie wyższym niż komendant główny policji (np. wskazanego organu państwowego), który mógłby skutecznie kierować budową systemu przeznaczonego dla służb i instytucji państwowych na terenie całego kraju.
Kontrola NIK ujawniła, że systemy stosowane przez służby były niekompatybilne, co znacznie utrudniało komunikację, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, które wymagały szybkiej wymiany informacji i skoordynowanych działań. Zastosowane rozwiązania radiokomunikacyjne nie umożliwiają także przesyłania dużych ilości danych, w tym obrazu i wideo. W tej sytuacji służby są zmuszone do korzystania z wyeksploatowanych i przestarzałych radiotelefonów, a także prywatnych smartfonów.
„Funkcjonariusze w większości używali urządzeń i sieci analogowych, które nie spełniały wymagań stawianych systemom łączności radiowej przeznaczonym dla służb porządku publicznego i ratownictwa w zakresie bezpieczeństwa, interoperacyjności i zasięgu. Tylko Straż Graniczna i Służba Ochrony Państwa w pełni wdrożyły cyfrowe systemy łączności. Państwowa Straż Pożarna dopiero rozpoczyna proces budowy takiego systemu, a Policja jest w trakcie jego realizacji” – dowiadujemy się z raportu. ©℗