Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Aleksandrę Gajewską, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, na zapytanie nr 2420 Iwony Hartwich, posłanki Koalicji Obywatelskiej. Do jej biura zgłosiła się osoba mająca orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, która otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Niepełnosprawny rodzic z niepełnosprawnym dzieckiem

Rodzic nie jest jednak pewny, czy w takiej sytuacji może być uprawniony do świadczenia wspierającego. Dlatego posłanka zapytała, czy takie rozwiązanie w świetle obowiązujących przepisów, które warunkują dostęp do tych dwóch form pomocy finansowej, jest możliwe.

Aleksandra Gajewska wyjaśnia, że przyznanie osobie sprawującej opiekę świadczenia wspierającego nie jest przesłanką negatywną, której zaistnienie powoduje brak lub utratę prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Łączenie obydwu świadczeń przez wspomnianego rodzica jest więc możliwe, o ile spełnia on pozostałe, niezbędne warunki do ich otrzymywania.

Łączenie świadczenia pielęgnacyjnego i świadczenia wspierającego nie zawsze możliwe

Warto dodać, że inaczej wygląda to w przypadku, gdy o świadczenie wspierające występuje dorosła osoba niepełnosprawna, na którą jej opiekun ma wypłacane świadczenie pielęgnacyjne, na tzw. starych zasadach obowiązujących do końca 2023 r. (na nowych zasadach przysługuje do ukończenia 18 lat). Wskazuje na to wprost art. 66 ustawy z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. poz. 1429). Zgodnie z nim świadczenie pielęgnacyjne nie należy się, jeśli osoba z dysfunkcją zdrowotną ma przyznane świadczenie wspierające. W praktyce oznacza to, że jednoczesne otrzymywanie tych świadczeń, choć dotyczy różnych osób, jest zablokowane, a opiekun musi zrezygnować ze swojego świadczenia pielęgnacyjnego, aby jego podopieczny mógł korzystać ze swojej pomocy finansowej. ©℗