Do biura rzecznika praw obywatelskich wpłynęła skarga dotycząca zebrania plenarnego rady miejskiej, którego przedmiotem miało być przedstawienie założeń do projektu zmian w statucie gminy i omówienie kandydatur na honorowych obywateli miasta. Zaproszenie na zebranie miało zostać przekazane wyłącznie radnym. Informacja o jego odbyciu miała nie zostać podana do publicznej wiadomości i nie przewidziano w nim udziału publiczności.

Takie postępowanie wzbudziło zastrzeżenia rzecznika. Z uwagi chociażby na art. 61 ust. 2 Konstytucji RP. Wynika z niego, że obywatele mają prawo wstępu na posiedzenia organów władzy publicznej. RPO powołał się także na art. 11b ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1465 ze zm.). Ten przepis wskazuje z kolei, że „jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji (…)”.

RPO zwrócił się z prośbą o przedstawienie przez przewodniczącego rady miejskiej wyjaśnień w przedmiotowej sprawie. W szczególności prosi o informacje: czy zebranie plenarne się odbyło; jak przebiegał proces jego zwoływania; jak przedstawiał się porządek obrad tego „zebrania” i czy doszło w jego toku do podejmowania jakichkolwiek decyzji; czy zapewniono możliwość udziału w zebraniu osób spoza grona radnych. Natomiast jeżeli zebranie plenarne było protokołowane lub sporządzono jego nagranie, prosił także o udostępnienie kopii protokołu. ©℗