statystyki

Gminy będą miały pięć lat na wymianę kontenerów na śmieci

autor: Urszula Mirowska-Łoskot28.09.2016, 07:27; Aktualizacja: 28.09.2016, 09:40
śmieci

Resort uszczegółowił także, kiedy wymóg selektywnego zbierania odpadów przez gminę zostanie uznany za spełnionyźródło: ShutterStock

Ministerstwo Środowiska nie wycofa się z kolorowej rewolucji w śmieciach, o co apelowały gminy. Jednak w niektórych kwestiach pójdzie im na rękę. Zdaniem władz lokalnych – za mało.

Jest już najnowsza wersja projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Wynika z niej, że gminy będą wymagały od mieszkańców, aby ci dzielili śmieci na co najmniej cztery grupy i wyrzucali je do pojemników o określonym kolorze – papier (niebieski), szkło (zielony), metal i tworzywa sztuczne (żółty), odpady ulegające biodegradacji (brązowy). W pierwotnej wersji projektu resort wymagał podziału na pięć frakcji.

– Łączne zbieranie w jednym pojemniku lub worku odpadów takich jak metale, tworzywa sztuczne, w tym opakowania wielomateriałowe, wynika z faktu, że frakcje te wspólnie zbierane są wciąż pełnowartościowym surowcem możliwym do dalszego przetworzenia – wyjaśnia zmianę Ministerstwo Środowiska.

Co więcej MŚ przesunęło datę wejścia w życie planowanych regulacji. Tak jak zapowiadaliśmy rozporządzenie nie będzie obowiązywało z początkiem przyszłego roku, ale dopiero od 1 lipca 2017. Ponadto resort zgodził się, aby umowy zawarte między samorządowcami a firmami wywożącymi śmieci zachowały ważność do czasu, na który zostały zawarte, ale nie dłużej niż do końca czerwca 2021 r. Termin ten wynika z czteroletniego okresu, na jaki są podpisywane – zgodnie z nowelizacją z 22 czerwca 2016 r. ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. poz. 1020).


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ola(2016-09-28 08:49) Zgłoś naruszenie 10

    Pan Minister ma chyba 300 metrowy dom. U mnie w bloku tylko kilka osób segreguje smieci. Mieszkania sa za małe i za bardzo przeludnione, żeby jeszcze gromadzić osobno śmieci. To będą wyrzucone pieniadze tak samo jak jest teraz.

    Odpowiedz
  • Alek(2016-09-28 12:42) Zgłoś naruszenie 10

    "dzielili śmieci na co najmniej cztery grupy" - a dlaczego tylko na 4-y? Moze na 10-siec? Wystarczy: oddzielic - szkło, papier/plastiki i metale oraz zmieszane, czyli max 3 pojemniki

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane