statystyki

Kolejna śmieciowa rewolucja? Czego należy się spodziewać po nowych planach gospodarki odpadami

16.11.2016, 09:40; Aktualizacja: 16.11.2016, 09:53
śmieci

Nie mniej istotne od aktualizacji planów gospodarki odpadami zdają się być zapowiedzi Ministerstwa Środowiska dotyczące wydania rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.źródło: ShutterStock

Podejmowane i zapowiadane w tym roku przez Ministerstwo Środowiska oraz inne organy administracji publicznej działania zwiastują dalsze zmiany w zakresie gospodarki odpadami. Może to oznaczać kolejny etap rewolucji śmieciowej.

1 lipca 2011 r. Sejm przyjął przepisy nowelizujące ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, co zapoczątkowało rewolucję śmieciową. W jej wyniku zasadniczej zmianie uległ zakres zadań w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi spoczywających na gminach lub tworzonych przez nie związkach międzygminnych. Jednocześnie organy gmin zostały wyposażone w nowe kompetencje służące realizacji przypisanych im zadań. Zmiany te dotknęły także właścicieli nieruchomości, którzy w miejsce dotychczasowych umów na odbiór odpadów zostali zobowiązani do uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy w oparciu o uprzednio złożone deklaracje. Jednocześnie ujednolicony na terenie poszczególnych gmin został zakres świadczonych usług – zwłaszcza w kontekście terminów i częstotliwości odbioru odpadów. Nowelizacja wprowadziła także istotne zmiany dotyczące niektórych instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych pozwalając im przyznać status instalacji regionalnej (RIPOK), co wiązało się z określonymi konsekwencjami prawnymi. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi rozpoczął funkcjonowanie w większości polskich gmin 1 lipca 2013 r. Po tej dacie jeszcze kilkukrotnie zmieniano przepisy, dążąc do wyeliminowania niedociągnięć pierwotnej reformy i optymalizacji systemu.

Na tym jednak nie koniec rewolucji śmieciowej – kolejne działania zwiastują dalsze zmiany, które określić można jako rewolucja śmieciowa 2.0. W szczególności warto w tym zakresie zwrócić uwagę na niedawno przyjęty Krajowy Plan Gospodarki Odpadami, trwające prace nad aktualizacją wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO) oraz szeroką dyskusję na temat standaryzacji zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Być może trwająca od wielu miesięcy dyskusja nad tymi zagadnieniami pozwoli dostrzec problemy dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi o charakterze systemowym, których nie da się rozwiązać pojedynczymi punktowymi nowelizacjami. Potrzebna jest całościowa wizja funkcjonowania systemu zarówno dziś, jak i za parę najbliższych lat (z uwzględnieniem trendów kształtujących się w prawodawstwie unijnym). Zmiany te nie powinny po raz kolejny przyjmować kształtu mniejszej czy większej nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy, lecz zmierzać do opracowania nowego aktu prawnego.

NOWY KRAJOWY PLAN GOSPODARKI ODPADAMI

Uchwałą nr 88 z 1 lipca 2016 r. Rada Ministrów przyjęła długo wyczekiwany nowy Krajowy plan gospodarki odpadami 2022 (KPGO 2022). Liczący 138 stron dokument o charakterze strategicznym wyznacza kierunki działań na najbliższe lata (cele i kierunki na lata 2016–2022 oraz perspektywicznie do 2030 roku). Znaczna jego część poświęcona została gospodarce odpadami komunalnymi, która bezpośrednio dotyczy działalności organów gminnych jednostek samorządu terytorialnego (JST).

KPGO 2022, podobnie jak wojewódzkie plany gospodarki odpadami (WPGO), opracowywane są dla osiągnięcia celów założonych w polityce ochrony środowiska, oddzielenia tendencji wzrostu ilości wytwarzanych odpadów i ich wpływu na środowisko od tendencji wzrostu gospodarczego kraju, wdrażania hierarchii sposobów postępowania z odpadami oraz zasady samowystarczalności i bliskości, a także utworzenia i utrzymania w kraju zintegrowanej i wystarczającej sieci instalacji gospodarowania odpadami, spełniających wymagania ochrony środowiska.

Cele i ograniczenia

Celem osiągnięcia zawartych w KPGO 2022 zamierzeń sformułowane i zaprezentowane zostały także kierunki działań dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi, również obejmujące swym zakresem działalność gmin. Wśród kluczowych elementów wskazano, iż planuje się utrzymanie finansowania inwestycji, między innymi przez instrumenty finansowe, ukierunkowanych na modernizację instalacji przetwarzających odpady komunalne, w tym odpady ulegające biodegradacji selektywnie zebrane, tak aby mogły dostosować się i spełniać wysokie standardy ochrony środowiska. Jednocześnie zwrócono uwagę na konieczność ograniczenia finansowania ze środków publicznych inwestycji z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi i pochodzącymi z ich przetworzenia – w przypadku wystąpienia zagrożenia możliwości osiągnięcia wyznaczonych celów do 2020 r. lub w przypadku wystąpienia nadwyżki mocy przerobowych instalacji w regionach gospodarki odpadami lub województwach w stosunku do dostępnego strumienia odpadów.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • AN(2016-11-16 17:23) Zgłoś naruszenie 80

  Dopóki kosztami utylizacji śmieci nie zostanie obciążony ich producent, czyli biznes - będziemy tonąć w śmieciach, nieracjonalnych opakowaniach itd.

  Odpowiedz
 • gap(2016-11-17 19:24) Zgłoś naruszenie 20

  Też uważam ,że opakowanie na opakowanie i jeszcze opakowanie, może być pod warunkiem , że producent/ sprzedawca automatycznie to odkupi. Markety zapomniały o odbiorze opakowań , a bawią się w jakieś maskotki. Sprzedaż się liczy. Jeżeli nie będzie obciążenia marketów za brak odbioru opakowań nic się nie zmieni, tylko cena odbioru śmieci wzrośnie.

  Odpowiedz
 • Polak(2017-04-17 21:27) Zgłoś naruszenie 00

  W calej Polsce sa wyrzucane cale worki smieci w rowach, lasach i na przydroznych parkingach. Czy ktos sie nad tym zastanawia. W obecnym systemie jest jakis powazny problem.

  Odpowiedz
 • Polak(2017-04-17 21:10) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego w projektowanych przepisach nie ma nic o zmianie sposobu obliczania oplaty smieciowej od mieszkancow i firm? Obecny sposob raczej sie nie sprawdza w calej Polsce sa regularnie wyrzucane cale worki smieci. Czy nikt nie widzi tego problemu? Czy naprawde nic sie nie zmieni w tej sprawie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane