statystyki

Odpady komunalne: Są środki na inwestycje, brakuje sposobu na segregację

autor: Zofia Jóźwiak26.10.2016, 10:29; Aktualizacja: 26.10.2016, 10:47
Nawet najnowocześniejsze instalacje do segregacji śmieci są w stanie wydzielić maksymalnie 15 proc. odpadów. – I to słabej jakości.

Nawet najnowocześniejsze instalacje do segregacji śmieci są w stanie wydzielić maksymalnie 15 proc. odpadów. – I to słabej jakości.źródło: ShutterStock

2,7 mld zł do wzięcia na gospodarkę odpadami komunalnymi. To wsparcie unijne, na które od 31 października wnioski przyjmie NFOŚiGW. Ale mimo takich pieniędzy śmieciowy problem nie zniknie

Wsparcie, które nawet na 85 proc. projektowanej inwestycji oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, II osi priorytetowej Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi (działanie 2.2). Jest ono kierowane do samorządów, jednostek organizacyjnych działających w ich imieniu, a także innych podmiotów świadczących usługi publiczne będące obowiązkami własnymi JST. Chodzi o zmniejszenie ilości składowanych odpadów komunalnych. Ma to zostać osiągnięte m.in. dzięki zapewnieniu właściwej infrastruktury do zagospodarowywania odpadów. Nabór wniosków będzie trwał do 30 grudnia 2016 r. Należy je składać za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie dostępnego na stronie: http://gwd.nfosigw.gov.pl/.

– Barierą uzyskania dofinansowania dla racjonalnych, uzasadnionych przedsięwzięć może okazać się brak uchwalenia wojewódzkich planów gospodarki odpadami wraz z planami inwestycyjnymi. Zgodność z nimi stanowi obligatoryjny wymóg – mówi Donata Bieniecka-Popardowska, główny specjalista w wydziale Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedstawicielka NFOŚ dodaje też, że w przypadku PSZOK-ów o dofinansowanie ubiegać mogą się przedsięwzięcia zlokalizowane na terenie całego kraju, o kosztach kwalifikowanych ponad 2 mln zł lub obsługujące ponad 20 tys. mieszkańców.

Czy znajdą się chętni na te pieniądze? – Nabory trwają do 30 grudnia 2016 r. i dopiero ich rezultat pozwoli precyzyjniej zwymiarować realne zainteresowanie – unika odpowiedzi przedstawicielka NFOŚiGW.

– Podstawę finansowania będą stanowić plany inwestycyjne będące załącznikami do wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO). – A ponieważ opracowanie nowych WPGO niestety opóźnia się, może to wstrzymać wykorzystanie środków unijnych – wątpliwości ma również dr inż. Karolina Skalska-Józefowicz, ekspertka EY. [opinia]


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • henryk(2016-10-30 01:20) Zgłoś naruszenie 10

    Zapytam kiedy według zaleceń chyba PE powinny być wybudowane spalarnie śmieci - nie zgadzam się na dalsze gromadzenie śmieci , to bomba ekologiczna. Pilnie rozwiązać ten problem - opornym nałożyć grzywny płatne z własnych kieszeni nie gminy, to powinno błyskawicznie zwiększyć tempo zaprzestania degradacji środowiska i terenu.

    Odpowiedz
  • centus(2016-10-27 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    Brakuje motywacji,jest jedna:co sie komu oplaca,zaniesc umyte sloiki do skupu czy wywalic z niezuzyta zawartoscia do kosza.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane