Specjalny formularz ma pomagać pracownikom socjalnym w podejmowaniu decyzji, czy konieczne jest zabranie dziecka, które jest krzywdzone przez rodziców lub opiekunów.

Wprowadzenie kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia dla życia i zdrowia dziecka, którego wzór ma być określony rozporządzeniem, wynika z art. 12a ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1673). Przy czym pierwotnie przygotowaniem tego aktu prawnego zajmowało się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i w maju 2024 r. przekazano do konsultacji jego projekt. Jednak potem doszło do zmiany polegającej na tym, że sprawy związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej zostały przekazane pełnomocnikowi rządu ds. równego traktowania, którym jest Katarzyna Kotula.

W rezultacie została zmieniona treść delegacji ustawowej w taki sposób, że to Rada Ministrów została zobligowana do wydania rozporządzenia w sprawie kwestionariusza, a informacja dotycząca jego opracowywania została właśnie wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu. Przy czym na razie nie wiadomo, na ile formularz, który zostanie w nim zaproponowany, będzie różnił się od tego, który został upubliczniony w ubiegłym roku. W założeniach ma to być narzędzie wspierające pracownika socjalnego, a także policjanta i przedstawiciela służby zdrowia, którzy razem z nim dokonują interwencji zabezpieczającej dziecko, w ocenie sytuacji przed podjęciem decyzji. Kwestionariusz ma też zapewnić jednolity standard ochrony małoletnich przed przemocą oraz zmniejszyć obawy służb społecznych co do podjęcia błędnego rozstrzygnięcia. ©℗