Posłowie podkomisji nadzwyczajnej, zajmującej się projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, przyjęli poprawkę zmieniającą zasady przyznawania dodatku motywacyjnego do pensji dla osób zatrudnionych w powiatowych urzędach pracy (PUP).

Chodzi o art. 283 projektu, który wzbudził duże kontrowersje w trakcie dyskusji, jaka odbyła się podczas jego I czytania w Sejmie. Jak pisaliśmy w DGP („Powiaty interweniują w sprawie dodatków dla pracowników pośredniaków”, DGP nr 17/2025), wspomniany przepis początkowo przewidywał, że pracownikom PUP oraz wojewódzkich urzędów pracy przysługuje dodatek do pensji (w wysokości do 1000 zł miesięcznie przez okres sześciu miesięcy), o którego przyznaniu decyduje dyrektor.

MF dzieli pracowników

Jednak w wyniku uwag Ministerstwa Finansów tuż przed przyjęciem projektu ustawy przez rząd treść tego przepisu została zmieniona w taki sposób, że wymieniał on konkretne stanowiska pracy, na których zatrudnienie miało uprawniać do dodatku. Ta zmiana spotkała się ze sprzeciwem ze strony samorządów oraz z zarzutami o dyskryminację i dzielenie osób zatrudnionych w pośredniakach na lepszych i gorszych pracowników. Dlatego podczas posiedzenia podkomisji Katarzyna Ueberhan, posłanka Lewicy, zgłosiła poprawkę, która sprowadza się, co do zasady, do przywrócenia pierwotnego brzmienia art. 283 projektu ustawy. Została ona przegłosowana przez posłów, choć negatywną opinię co do niej przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Inne poprawki, w tym dotyczące bezrobotnych

Podkomisja wprowadziła też wiele innych poprawek do projektu. Jedna z nich dotyczy świadczenia należnego osobie bezrobotnej za wykonywanie prac społecznie użytecznych. Zgodnie z art. 142 projektu miało ono wynosić nie mniej niż 44 proc. minimalnej stawki godzinowej (w efekcie wynosiłoby 13,42 zł). Natomiast posłowie zdecydowali, że świadczenie powinno wynosić tyle samo, ile najniższa stawka godzinowa, czyli 30,50 zł.

Kolejna z poprawek zaakceptowanych przez większość podkomisji reguluje sytuację prawną osób, które utraciły lub utracą status osoby bezrobotnej na podstawie przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 475 ze zm.), która zostanie zastąpiona nową ustawą. Ponieważ będzie się ona różnić od obowiązującej w zakresie niektórych przesłanek utraty statusu osoby bezrobotnej oraz okresu jego utraty, poprawka przesądza, że ponowne zarejestrowanie w PUP będzie możliwe dopiero po upływie okresu wyznaczonego na mocy ustawy o promocji zatrudnienia.

Następna z przyjętych poprawek wskazuje, że PUP może wypłacać zasiłki dla osób bezrobotnych, stypendia i dodatki aktywizacyjne przyznane przed dniem wejścia w życie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia w sposób wynikający z dotychczasowych przepisów. Jest ona związana z tym, że nowa ustawa stanowi o wypłacie tych świadczeń na rachunek bankowy osoby uprawnionej, a niektóre osoby, które teraz je pobierają, otrzymują pieniądze w kasie urzędu pracy. Żeby więc nie musiały zakładać rachunku bankowego – zwłaszcza gdy został im krótki okres otrzymywania świadczeń, będą im one wypłacane tak jak do tej pory.

Podkomisja nadzwyczajna będzie kontynuować prace nad projektem na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się w piątek. ©℗