statystyki

Warszawa. Nowelizacja zahamuje dziką reprywatyzację, ale miasto i tak ma kłopoty

autor: Bożena Wiktorowska02.09.2016, 18:30; Aktualizacja: 02.09.2016, 19:05
Samorządowcy nie będą musieli zwracać w naturze szkół, szpitali czy parków, co chyba najbardziej oburzało warszawiaków

Samorządowcy nie będą musieli zwracać w naturze szkół, szpitali czy parków, co chyba najbardziej oburzało warszawiakówźródło: ShutterStock

Problem: Zamieszanie wokół zwrotu działki przy Pałacu Kultury i Nauki podgrzało atmosferę wokół reprywatyzacji gruntów warszawskich. Deklaracje prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz, że Platforma Obywatelska w ciągu miesiąca przygotuje tzw. dużą ustawę reprywatyzacyjną, spowodowały, iż na drugi plan zeszła ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1271). To tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna. Wchodzi ona w życie 17 września 2016 r. i będzie stosowana, choć prezydent Warszawy idzie dalej i zapowiada, że dopóki nie zostanie przyjęta proponowana przez PO duża ustawa reprywatyzacyjna, dopóty żadna nieruchomość objęta roszczeniami nie zostanie zwrócona.

Mała ustawa reprywatyzacyjna rozpoczyna porządkowanie spraw związanych z dekretem Bieruta. To właśnie na jej podstawie kuratorzy nie będą już mogli przejmować kamienic po zmarłych i nieznanych z miejsca pobytu właścicielach nieruchomości. Miasto też będzie mogło wydawać decyzje odmowne wobec tych nieruchomości, które są wykorzystywane na cele publiczne. Samorząd będzie mógł się również skutecznie bronić przed zwrotem kamienic w całości odbudowanych za publiczne pieniądze.

Bez kuratora, notarialnie i za duże pieniądze

Zdecydowanie trudniej będzie przejmować kamienice, których właściciele nie żyją od wielu lat. Sądy bowiem nie będą miały możliwości ustanowienia kuratora dla właściciela nieznanego z miejsca zamieszkania.

Kurator mógł dysponować majątkiem takiej osoby. Dochodziło więc do sytuacji, że sam sobie sprzedawał nieruchomość. Ustawa, która wejdzie w życie 17 września 2016 r., blokuje takie przypadki, wyklucza bowiem powołanie kuratora dla osoby, dla której istnieją przesłanki do uznania jej za zmarłą.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane