Przed umieszczeniem dziecka w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej sąd będzie uzyskiwał z centralnego rejestru pieczy zastępczej informacje o tym, gdzie jest wolne miejsce, a następnie po uzgodnieniu ze starostą będzie je rezerwował.

Taki sposób postępowania został wskazany w projekcie nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 177 ze zm.). Jest on związany z uruchomieniem rejestru, o którym mowa w art. 38d ustawy. Obejmuje on siedem wykazów, w których gromadzone są dane dotyczące m.in. dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, a także kandydatów zakwalifikowanych do pełnienia roli opiekunów oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych. Co istotne, aby powstał rejestr, konieczne było stworzenie systemu teleinformatycznego do jego obsługi.

Zgodnie z obwieszczeniem ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 3 października 2024 r. w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających prowadzenie rejestru pieczy zastępczej (Dz.U. poz. 1486) system ten był gotowy 15 października br. Od tego też dnia ruszył trzymiesięczny termin dla samorządów na to, aby zasilić go zgromadzonymi danymi związanymi z pieczą zastępczą i jej podopiecznymi. To oznacza, że w praktyce zacznie on działać 15 stycznia 2025 r.

Jednocześnie z uwagi na to, że podstawowym zadaniem rejestru ma być pomoc w wymianie informacji i szybszym niż do tej pory znajdowaniu przez sądy wolnych miejsc w pieczy na terenie całego kraju – w szczególności w jej rodzinnych formach – potrzebna jest nowelizacja ustawy z 9 czerwca 2011 r. Ma ona umożliwić połączenie rejestru stworzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) z systemami informatycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości, z których korzystają sędziowie. W projekcie znalazły się przepisy zakładające, że sędzia, który uzyska informacje o wolnym miejscu w pieczy, będzie po uzgodnieniu ze starostą lub upoważnioną przez niego osobą rezerwował to miejsce za pośrednictwem rejestru stworzonego przez MRPiPS. Przewidziane w projekcie regulacje mają też zapewniać odpowiednie warunki przetwarzania danych osobowych, które się w nim znajdują. ©℗