statystyki

Nie będzie rozstrzygnięcia w sprawie powiatowego Janosika

autor: Tomasz Żółciak02.08.2016, 07:15; Aktualizacja: 02.08.2016, 08:38

Trybunał Konstytucyjny postanowił umorzyć wniosek grupy powiatów o zbadanie konstytucyjności powiatowego systemu równoważenia dochodów. – To nieoczekiwany prezent dla Ministerstwa Finansów – załamują ręce samorządowcy.

Chodzi o skargę, która czekała na rozpatrzenie TK od 8 października 2014 r. Złożyła ją grupa 11 powiatów płatników janosikowego, czyli regionalnej daniny, jaką zamożniejsze jednostki przekazują tym uboższym. Niestety system jest tak skonstruowany, że niektóre powiaty muszą oddawać większość swojej nadwyżki budżetowej, co je wpędza w tarapaty.

Powiaty domagały się zbadania konstytucyjności przepisów ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach JST z zasadą solidarności. Po tym, jak w marcu 2014 r. trybunał orzekł niekonstytucyjność przepisów o janosikowym na szczeblu wojewódzkim, samorządy niższego szczebla liczyły, że w ich przypadku wyrok będzie analogiczny. Jednak przeliczyły się. TK uznał m.in., że już wcześniej orzekał w podobnej sprawie (rozpatrując np. w 2013 r. skargi Warszawy i Krakowa, również płacących janosikowe).

„Zgodnie z zasada? ne bis in idem ponowne orzekanie o przepisie, co do którego zapadł juz˙ wczes´niej wyrok Trybunału o zgodnos´ci z okres´lonymi wzorcami konstytucyjnymi, jest zbe?dne” – uzasadnił TK.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane