statystyki

PiS chce rozszerzenia ustawy dekomunizacyjnej. Ma objąć pomniki Armii Czerwonej

autor: Tomasz Żółciak27.07.2016, 07:41; Aktualizacja: 27.07.2016, 08:03
pomnik AK

Samorządowcy oddychają z ulgą. – Jeżeli państwo faktycznie zamierza dać na ten cel pieniądze, to jest szansa, by czegoś złego się w końcu pozbyćM-SUR / Shutterstock.comźródło: ShutterStock

Senatorowie PiS chcą rozszerzyć ustawę dekomunizacyjną o pomniki upamiętniające m.in. Armię Czerwoną. Ich zdaniem usunięcie monumentów nie powinno naruszyć naszych umów z Rosją.

Uchwaloną 1 kwietnia 2016 r. ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 744) już czeka nowelizacja. Senatorowie PiS właśnie przygotowali projekt, który uzupełnia pierwotny dokument o kolejne rodzaje budowli, których samorządy będą musiały się pozbyć. Jak słyszymy, dokument został już uzgodniony z kierownictwem partii, a podpisani są pod nim m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz senatorowie: Grzegorz Bierecki, Jan Żaryn czy Anna Maria Anders.

Wypełniają lukę

Czekająca na wejście w życie ustawa – zacznie obowiązywać od 1 września br. – nie uregulowała kwestii usunięcia obiektów o charakterze nieużytkowym, takich jak: pomniki, obeliski, popiersia, tablice pamiątkowe, napisy czy znaki promujące system totalitarny. W sumie, jak szacują autorzy projektu, takich obiektów jest w Polsce ok. pół tysiąca.

„Budowle te bez żadnych wątpliwości (...) mające szkodliwy wpływ na społeczen´stwo, pozwalające zwolennikom totalitaryzmu na propagowanie swoich poglądów, a takz˙e upamie?tniaja?ce wydarzenia i osoby maja?ce zbrodniczy wpływ na historię Polski” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

O tym, że problem nie zostanie rozwiązany całościowo za pierwszym podejściem, było już wiadomo na etapie projektowania pierwotnej wersji ustawy. Wówczas PiS obawiał się nerwowych reakcji Moskwy.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane