Propozycje Ministerstwa Infrastruktury dotyczące nowych zasad naliczania opłat za wodę wywołują zaniepokojenie wśród ekspertów branży wodociągowej. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie wyraziła poważne obawy, że zmiany mogą doprowadzić do poważnych problemów finansowych w przedsiębiorstwach wod-kan.

Resort infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zaopatrzeniu w wodę, która zakłada, że pierwszy metr sześcienny wody będzie kosztował symbolicznie 1 złoty, dwa kolejne metry będą sprzedawane po obniżonej cenie, natomiast za czwarty i następne zużyte metry cena będzie wyższa – donosi Bankier.pl.

Według IGWP, choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać atrakcyjne dla konsumentów, w rzeczywistości może prowadzić do poważnych konsekwencji dla całego sektora.

Izba ostrzega, że wprowadzenie postulatu „1000 litrów wody za darmo” dla każdego obywatela oznaczałoby miesięczną dostawę ponad 30 miliardów litrów wody, które musiałyby zostać sfinansowane przez przedsiębiorstwa wodociągowe. To ogromne obciążenie finansowe dla sektora, który już teraz boryka się z trudnościami wynikającymi z wcześniejszych, niekorzystnych regulacji prawnych.

Zdaniem IGWP, przedsiębiorstwa wodociągowe muszą nie tylko pokrywać bieżące koszty związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody, ale także inwestować w rozwój i utrzymanie infrastruktury. W ostatnich latach wiele z tych przedsiębiorstw było zmuszone do wstrzymania inwestycji z powodu braku wystarczających środków finansowych. Dalsze utrzymywanie takiej sytuacji może doprowadzić do poważnych problemów z jakością i stabilnością dostaw wody.

„System zaopatrzenia w wodę oparty jest na zdecydowanej większości odbiorców zużywających do 3 metrów sześciennych miesięcznie. Wprowadzenie darmowych i obniżonych stawek spowoduje drastyczny spadek przychodów, co z kolei zagrozi równowadze finansowej całego systemu” – alarmuje Izba.

W odpowiedzi na propozycje Ministerstwa Infrastruktury, IGWP podkreśla, że obecny system prawny już teraz umożliwia gminom wspieranie mieszkańców poprzez dopłaty do rachunków za wodę. Izba apeluje o dialog i wypracowanie rozwiązań, które z jednej strony zapewnią stabilność dostarczania wysokiej jakości wody, a z drugiej strony będą wspierać obywateli znajdujących się w trudniejszej sytuacji materialnej.