Osoby niepełnosprawne, którym termin orzeczeń wygasłby z końcem września br., nie stracą prawa do świadczeń i ulg. Taki jest cel uchwalonej przez parlament ustawy z 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Nowe regulacje zniwelują negatywne następstwa upływu z 30 września 2024 r. terminów ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o jej stopniu. Będą one obowiązywały do czasu, gdy „kolejne orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność”. Oznacza to, że orzeczenia, które powinny wygasnąć z końcem września, zachowają ważność nawet do marca 2025 r. Jednak pod warunkiem złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia w okresie obowiązywania obecnego dokumentu. Problem dotyczy prawie 400 tys. osób.

„Przyjęte przepisy umożliwiają zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Zabezpieczą przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego dokumentu” – wynika z uzasadnienia ustawy.

Nowe regulacje odciążą też zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Ograniczą zatory, jakie mogą się pojawić w związku z kumulacją podań o wydanie kolejnego orzeczenia m.in. osób składających je w ostatnim możliwym terminie. Przyjęte przepisy umożliwią bowiem wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia. Będzie to można zrobić nawet dwa miesiące przed upływem ważności dokumentów (obecnie 30 dni). Natomiast w przypadku osób poniżej 16. roku życia, które będą się ubiegały o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, nawet trzy miesiące wcześniej.

Skorzystają także osoby ubiegające się o świadczenie wspierające. Tu też zostanie zastosowany podobny mechanizm – w przypadku złożenia wniosku o wydanie kolejnej decyzji o poziomie potrzeby wsparcia dotychczasowa zachowa ważność do czasu, gdy nowa stanie się ostateczna, jednak nie dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

Ustawa wydłuża też ważność kart parkingowych do 31 marca 2025 r., czyli o sześć miesięcy, licząc od dnia upływu maksymalnego terminu ważności orzeczeń. Ustawa wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. ©℗