Dzisiaj Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmie się rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Chodzi o wprowadzenie regulacji, które będą niwelować negatywne skutki upływu z dniem 30 września terminów ważności orzeczeń o niepełnosprawności.
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny (PSR) zajmie się drukiem nr 546 dotyczącym zmiany ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Projekt ten został skierowany 19 lipca 2024 roku do pierwszego czytania w komisjach.
Katarzyna Ueberhan, przewodnicząca komisji, mówiła w rozmowie z Gazetą Prawną, że szczególnie zależało jej na tym projekcie, który wpłynął do Sejmu dopiero 19 lipca.
– (…) chodzi o wydłużenie terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności, który kończy się we wrześniu. Poprzednia tzw. przedłużka była w grudniu, Sejm idzie na wakacje w sierpniu, a biorąc pod uwagę potrzeby procesu legislacyjnego, to musimy się tym zająć jeszcze przed przerwą – mówiła nam przewodnicząca Katarzyna Ueberhan z Lewicy.
Dzisiaj o godzinie 15:00 odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Projekt będzie uzasadniała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
400 tys. osób musi złożyć wniosek
Jak czytamy w OSR, w związku ze zbliżającym się terminem upływu ważności orzeczeń jest konieczne przygotowanie regulacji pozwalających na wprowadzenie przepisów umożliwiających zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia, a tym samym na zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia.
"W związku ze spodziewanym masowym składaniem wniosków przez osoby niepełnosprawne, które w dniu 30 września 2024 r. utracą status osoby niepełnosprawnej, projektowana regulacja powinna niwelować zatory, jakie mogą pojawić się w związku ze skumulowaniem wniosków o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności m.in. osób składających je w ostatnim możliwym terminie" - czytamy w OSR.
Dlatego też jest konieczne wprowadzenie przepisów, które umożliwią zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności do czasu, gdy kolejne orzeczenie stanie się ostateczne.
30 września 2024 roku 399 599 osób z niepełnosprawnościami straci ważność orzeczeń.
Orzeczenia o niepełnosprawności - potrzeba łatania przepisów
Jak informowała Karolina Nowakowska w Gazecie Prawnej, orzeczenia o niepełnosprawności których okres ważności upłynął po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r., zachowały ważność do dnia 30 września 2024 r. (nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne).
Projekt ustawy wprowadza przepisy, które umożliwiają zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności do czasu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne. Są jednak dwa warunki. Pierwszy z nich oznacza, że wniosek o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności musi zostać złożony w okresie ważności dotychczasowego, a po drugie - stare orzeczenie będzie ważne nie dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca po dacie określającej tę ważność.
"Dodatkowo, projekt ustawy wydłuża termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia w związku upływem terminu jego ważności. Zamiast dotychczasowych 30 dni będą to 2 miesiące, a w przypadku osób poniżej 16 roku życia, które będą ubiegały się o wydanie orzeczenia o stopniu na 3 miesiące" - pisała Karolina Nowakowska.