31 grudnia 2023 r. weszły w życie przepisy, które umożliwiają uzyskanie dodatku osłonowego – specjalnego świadczenia rekompensującego wysokie koszty energii elektrycznej i utrzymania mieszkań. Wynosi on od 228,80 zł do maksymalnie 822,25 zł w zależności od liczby członków rodziny oraz źródła ogrzewania (gospodarstwa domowe wykorzystujące do tego węgiel mają prawo do podwyższonej kwoty dodatku). Wypłata świadczenia wymaga złożenia wniosku, którego wzór, zgodnie z ustawą z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 759 ze zm.), jest określany rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska.

Problem w tym, że zarówno gminy zajmujące się przyznawaniem dodatku, jak i beneficjenci przez prawie trzy tygodnie czekali, aż ten druk się pojawi. Zawarto go w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska z 16 stycznia 2024 r. o zmianie rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego (Dz.U. poz. 59), które weszło w życie 19 stycznia br.

Mimo to niektórzy już wcześniej zawnioskowali o to świadczenie.

– Mieliśmy osoby, które przychodziły do nas z wnioskiem obowiązującym w 2022 r., kiedy dodatek osłonowy był wypłacany po raz pierwszy, albo z drukiem, który został załączony do projektu obecnego rozporządzenia. Staraliśmy się je przekonywać, aby wstrzymały się jeszcze przez chwilę, i faktycznie część osób rezygnowała ze składania takiego wniosku, ale nie wszystkie – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Edyta Ciesielska, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, dodaje, że ponieważ ustawa o dodatku osłonowym obowiązuje, to nie było podstaw do tego, aby odmawiać wszczęcia postępowania w sprawie takich wniosków.

– Natomiast teraz będziemy się kontaktowali z osobami, które je złożyły, bo muszą je poprawić, czyli złożyć ponownie wniosek, tym razem na odpowiednim druku – podkreśla.

Damian Napierała wskazuje, że w porównaniu z wzorem, który znajdował się w projekcie rozporządzenia, ten ogłoszony w Dzienniku Ustaw zawiera kilka istotnych zmian (o ich wprowadzenie apelowali zresztą sami urzędnicy, o czym pisaliśmy w DGP: „Są uwagi do wzoru wniosku o dodatek osłonowy” nr 6/24). Do tych najważniejszych należy wydłużenie listy dochodów nieopodatkowanych, które są wliczane do kryterium dochodowego, tak by była ona zgodna z tą, którą zawierają przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Doprecyzowane zostały objaśnienia przy rubryce, w której należy podać dane osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Dzięki temu z formularza jednoznacznie wynika, że wnioskodawca nie wpisuje w tym miejscu swoich danych. Ponadto w rubryce, w której trzeba podać informację dotyczącą źródła ogrzewania, dodano wyjaśnienie, że jest to punkt nieobowiązkowy, który wypełniają tylko osoby ogrzewające domy i mieszkania węglem.

Wnioski o dodatek osłonowy można składać w formie papierowej lub elektronicznej za pomocą platformy ePUAP do 30 kwietnia br. W przypadku gdy druk zostanie złożony po tej dacie, nie zostanie rozpoznany. Wypłata pieniędzy ma zaś nastąpić najpóźniej 30 czerwca tego roku. ©℗