W jaki sposób wykazać dane w rocznym Rb-ST gminy? Czy w ramach pozycji „Stan środków na rachunku budżetu JST” należy ująć także środki z konta 135? Według mnie konto 135 stanowi wyodrębnione subkonto bieżącego rachunku bankowego JST, dlatego środki na nim zgromadzone należy ująć w ww. pozycji.

Z opisu konta 135 wynika, że służy ono do ewidencji operacji pieniężnych na rachunku bankowym środków na niewygasające wydatki. Zapisy na tym koncie są dokonywane wyłącznie na podstawie dokumentów bankowych, w związku z czym musi zachodzić zgodność zapisów między jednostką a bankiem. Na stronie Wn konta 135 ujmuje się wpływy środków pieniężnych na rachunek środków na niewygasające wydatki w korespondencji z kontem 133. Zatem z powyższego wynika, że konto 135 służy do ewidencjonowania środków na wydatki niewygasające. Powyższe ma również znaczenie w kontekście sprawozdawczości budżetowej, w tym przypadku chodzi zaś o dane sprawozdawcze ujęte w Rb-ST, które jest sprawozdaniem o stanie środków na rachunkach bankowych jednostki samorządu terytorialnego. I tu warto wskazać na par. 20 instrukcji do rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Postanowiono w nim, że w sprawozdaniach rocznych wykazuje się stan środków na rachunku budżetu jednostki samorządu terytorialnego na podstawie dowodów bankowych. W części „Informacja o stanie środków na rachunkach bankowych jednostki samorządu terytorialnego” wykazuje się stan środków pieniężnych na rachunku środków na niewygasające wydatki na podstawie dowodów bankowych.

W kontekście podanego stanu faktycznego użyteczne będzie także stanowisko zawarte w wystąpieniu pokontrolnym Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z 14 listopada 2023 r. (znak RIO-KF-4104-37/2023). W dokumencie tym stwierdzono „nieprawidłowe sporządzenie sprawozdań rocznych Rb-ST gminy o stanie środków na rachunkach bankowych jednostki samorządu terytorialnego poprzez:

a) wykazanie w sprawozdaniu za 2021 r. w wierszu „Stan środków na rachunku budżetu jednostki samorządu terytorialnego” środków zawyżonych o kwotę 1.361.935,70 zł”.

Dodano, że ww. kwoty, stanowiące różnice pomiędzy wykazanym w sprawozdaniu Rb-ST stanem środków na rachunku (rachunkach) budżetu miasta a stanem środków pieniężnych na rachunkach bankowych budżetu według bankowych potwierdzeń sald odpowiadały kwotom środków na niewygasające wydatki, dla których ewidencję prowadzono na koncie budżetu o symbolu 135 „Rachunek środków na niewygasające wydatki”.

W tym miejscu warto dodać, że w konstrukcji sprawozdania wyodrębniono ww. pozycje, czyli:

  • stan środków na rachunku budżetu JST oraz
  • informację o stanie środków na rachunkach bankowych JST (obejmuje stan środków na rachunku wydatków niewygasających).

Natomiast w ramach wniosku pokontrolnego nakazano jednostce prawidłowe sporządzanie rocznych sprawozdań Rb-ST przez wykazywanie stanu środków na rachunku budżetu zgodnie z par. 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia ministra finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej w zw. z wytycznymi określonymi w załączniku nr 30 do rozporządzenia i w par. 20 instrukcji.

Podsumowując, w sprawozdaniu Rb-ST w ramach pozycji „Stan środków na rachunku budżetu JST” nie należy wykazywać stanu konta 135, bowiem dotyczy ono środków na wydatki niewygasające. ©℗