Student zagranicznej uczelni nie w każdej gminie skorzysta z ulgowego biletu na tych samych zasadach. O prawie do zniżki często decyduje wiek.

Pod lupę wzięliśmy 20 największych miast w Polsce pod względem populacji, aby ocenić, czy zapewniają ulgę 50 proc. na komunikację miejską dla uczniów i studentów szkół zagranicznych na podstawie ważnego dokumentu, który jest akceptowany w danym mieście. Mowa tutaj o uczniach i studentach z zagranicy, którzy przyjeżdżają do Polski w celach turystycznych, oraz o Polakach, którzy uczą się oraz studiują za granicą i wracają do Polski w przerwach od nauki.

Bez ograniczeń

Uprawnienia, jakie są zapewnione w tych miastach, można podzielić na cztery kategorie. W pierwszej kategorii, jako miasto zapewniające najwięcej uprawnień dla uczniów i studentów szkół zagranicznych, można uwzględnić Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska za darmo pojadą komunikacją miejską wszyscy, bez względu na narodowość, do 21. roku życia, za okazaniem dowodu osobistego czy paszportu. Ponadto z ulgi 50 proc. skorzystają wszyscy studenci lub doktoranci uczelni zagranicznych bez względu na wiek, za okazaniem ważnej karty ISIC (International Student Identity Card), Euro 26 Student lub zagranicznej legitymacji studenckiej przetłumaczonej przez tłumacza przysięgłego.

– Polecamy studentom zakupienie karty ISIC – jest to automatyczne potwierdzenie statusu studenta, a także jest to tańsza opcja niż opłacenie tłumacza przysięgłego – mówi Tomasz Sikora, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Karta ISIC bez ubezpieczenia kosztuje 29 zł, natomiast karta Euro 26 bez ubezpieczenia to koszt 45 zł.

Kryterium wieku

W drugiej kategorii znajdują się miasta, gdzie uczniowie i studenci szkół zagranicznych skorzystają z ulgowego biletu do ukończenia 26. roku życia, za okazaniem ważnej imiennej karty ISIC. Są nimi: Warszawa, Kraków, Łódź, Lublin, Białystok, Gdynia, Kielce, Rzeszów, Toruń oraz miasta należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – w tym Katowice, Sosnowiec i Gliwice. Wyjątkiem jest Częstochowa, gdzie uczniowie szkół zagranicznych skorzystają z ulgi 50 proc. do 15. roku życia, na podstawie dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego wiek i tożsamość, a studenci uczelni zagranicznych bez względu na wiek, na podstawie ważnej karty ISIC. Ponadto w Gdańsku, Szczecinie i Bydgoszczy oprócz karty ISIC akceptowana jest również karta Euro 26 dla uczniów i studentów do 26. urodzin.

Dlaczego nie we wszystkich miastach jest honorowana karta Euro 26, tłumaczy Agata Grzegorczyk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Gdyni. – Do otrzymania karty Euro 26 Student nie jest wymagany ani status studenta, ani też zameldowanie w Polsce. Utrata statusu studenta przez posiadacza takiej karty nie wpływa na jej ważność i umożliwia ponadto otrzymanie kolejnej – wyjaśnia.

Nie wszystkie miasta, które przyznają ulgę dla studentów, udzielają jej również doktorantom uczelni zagranicznych. – Ze względu na rosnące dopłaty do komunikacji miejskiej w Gdyni nie jest obecnie planowane rozszerzanie katalogu osób uprawnionych do przejazdów ulgowych. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości, w przypadku poprawy sytuacji finansowej, może nastąpić zmiana stanowiska w tej sprawie – wyjaśnia Agata Grzegorczyk.

Podobną odpowiedź uzyskujemy od Łukasza Zycha, rzecznika prasowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Ulgi stosowane w komunikacji miejskiej, w przeciwieństwie do komunikacji kolejowej, nie są refundowane z budżetu państwa. Koszty jej funkcjonowania są pokrywane jedynie ze sprzedaży biletów oraz składek gmin. Przyznanie dodatkowych uprawnień do przejazdów ulgowych lub bezpłatnych obniżyłoby dochody ZTM ze sprzedaży biletów. To oznaczałoby konieczność dalszego zwiększenia poziomu finansowania przez gminy. Przy obecnym poziomie dofinansowania do transportu, a także w związku z niższymi dochodami gmin, byłoby to trudne do zrealizowania, szczególnie dla mniejszych samorządów. Dlatego na ten moment nie planujemy wprowadzenia takiej ulgi – tłumaczy.

Do trzeciej kategorii należą miasta, gdzie uczniowie i studenci szkół zagranicznych mogą skorzystać z ulgi na podstawie ważnej legitymacji ISIC do 24. roku życia, są nimi Radom i Olsztyn.

Ulgi brak

Na ostatnim miejscu widnieje Poznań, gdzie uczniowie i studenci uczelni zagranicznych z biletu ulgowego nie skorzystają. Wraz z wejściem w życie uchwały Rady Miasta Poznania (XXIV/449/VIII/2020) z 10 marca 2020 r. ulga dla uczniów i studentów uczelni zagranicznych do 26. roku życia za okazaniem ważnej karty ISIC została usunięta z wykazu ulg i zwolnień.

– Zmiana ta była podyktowana trudną sytuacją budżetową, która z uwagi na COVID-19, inflację, wysokie koszty energii i paliw oraz permanentny kryzys w dostępności kierowców w branży lokalnych przewozów wciąż jest bardzo trudna. Przy zmianach cen dla mieszkańców Poznania i aglomeracji nieuzasadnione było dalsze dofinansowywanie przejazdów turystów, którymi są studenci zagranicznych uczelni odwiedzający Poznań. Nie ma planów ponownego wprowadzenia takiej ulgi – informuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Na pytanie, czy władze miasta zastanawiały się nad wprowadzeniem ulgi dla poznaniaków, którzy studiują za granicą i odwiedzają rodzinne miasto w przerwach od nauki, dostaliśmy odpowiedź, że na ten moment nie są planowane zmiany w tym zakresie.

– Strategią miasta jest zachęcanie młodych ludzi do studiowania w Poznaniu. Dotyczy to zarówno mieszkańców, jak i osób przyjezdnych – bez względu na to, czy są z Polski, czy z innego kraju. Jedynym dokumentem dającym prawo do ulgi 50 proc. w Poznaniu jest legitymacja studencka wydana przez polską uczelnię wyższą – tłumaczy rzecznik Bartosz Trzebiatowski. ©℗

Ulgi stosowane w komunikacji miejskiej, w przeciwieństwie do komunikacji kolejowej, nie są refundowane z budżetu państwa. Koszty jej funkcjonowania są pokrywane jedynie ze sprzedaży biletów oraz składek gmin