Po prawie dwóch latach od zapowiedzi została otworzona centralna wypożyczalnia sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Znajduje się w niej 14 tys. różnego rodzaju urządzeń i technologii, z których będzie można korzystać po zapłaceniu kaucji.

– Jest to wypożyczalnia wysoko zaawansowanych urządzeń wspierających widzenie, słyszenie czy komunikowanie się, a nie wyrobów medycznych – poinformował podczas wczorajszej konferencji Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Dodał, że lista dostępnego sprzętu została opublikowana na stronie PFRON, aby każda osoba mogła sprawdzić, co się na niej znajduje.

Jest to o tyle istotne, że do tej pory wykaz zgromadzonych w wypożyczalni urządzeń i technologii nie był znany, co uzasadniano tym, że ich zakup przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) odbył się w trybie niejawnym. A zatem wreszcie wiadomo, co jest na liście. Zawiera ona 123 pozycje, w tym m.in.: skutery i wózki o napędzie elektrycznym, aparaty słuchowe, powiększalniki, drukarki brajlowskie, urządzenia do sterowania komputera za pomocą wzroku, łóżka rehabilitacyjne i podnośniki oraz koncentratory tlenu.

– Wypożyczalnia to ogromna szansa na niezależne życie dla osób niepeł nosprawnych. Tworzymy dla nich warunki do większej samodzielności – podkreślał Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON.

Dodał, że na rok 2024 zostały zabezpieczone środki w wysokości 49 mln zł na zakup kolejnego sprzętu. Prezes funduszu zapowiedział też powstanie specjalnego zespołu opiniodawczo -doradczego. Jego zadaniem będzie wspieranie PFRON w wyborze urządzeń i technologii, które będą najbardziej potrzebne i użyteczne dla osób niepełnosprawnych.

Operatorem organizacyjnym wypożyczalni będzie RARS, która na polecenie PFRON ma uzupełniać jej zasoby o nowy sprzęt, dostarczać go osobom niepełnosprawnym, serwisować, a potem odbierać i przygotowywać do kolejnego wypożyczenia. W praktyce będzie to wyglądać tak, że osoba niepełnosprawna złoży wniosek przez internet za pomocą systemu obsługi wsparcia (SOW). Trafi on do jednego z 16 oddziałów terenowych PFRON, w których działają centra informacyjno -doradcze dla osób z niepełnosprawnością (CIDON). To one rozpatrzą wnioski pod względem formalnym, a potem przekażą je do ośrodków wsparcia i testów (OWiT). Zatrudnieni w nich eksperci będą odpowiadać za doradztwo i dobranie sprzętu, a osoba niepeł nosprawna będzie mogła w ośrodku sprawdzić, czy wybrane urządzenie lub technologia jest dla niej odpowiednie.

Krzysztof Michałkiewicz poinformował też, że za wypożyczenie sprzętu ma być pobierana kaucja w wysokości 2 proc. jego wartości, która będzie zwracana przy jego oddaniu. W tej kwestii nastąpiła zmiana, bo początkowo program PFRON, który określa zasady korzystania z wypożyczalni, przewidywał, że od osoby niepełnosprawnej będzie pobierana roczna opłata za użytkowanie urządzeń lub technologii.©℗