Nie. Kierownik jednostki nie ma obowiązku przeprowadzania konkursu na stanowisko doradcy lub asystenta. Podstawą do zatrudniania w samorządzie doradcy lub asystenta może być – z braku szczególnych przepisów – wyłącznie umowa o pracę. Z ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.) wynika, że pracodawcą doradcy czy asystenta może być wyłącznie urząd gminy, starostwo i urząd marszałkowski.
Co ciekawe, nie wynika z niej to, czyim konkretnie doradcą i asystentem ma być taki pracownik ani co konkretnie należy do jego zadań, a nawet to, czym te oba stanowiska się różnią. Zostały bowiem wprowadzone do ustawy, bo (jak to wynikało z uzasadnienia ustawodawcy) mają tworzyć gabinet polityczny wójta, starosty czy marszałka – co nie stoi w zgodzie z ich oficjalną nazwą.
Zatrudnienie doradcy lub asystenta ma trwać jedynie na czas pełnienia funkcji przez wójta, starostę czy marszałka. Zgodnie z kodeksem pracy w związku z kodeksem cywilnym wolno wprawdzie określać termin końcowy stosunku prawnego nie datą, ale poprzez wskazanie zdarzenia przyszłego i pewnego, ale w literaturze podkreśla się, że prognoza czasowa co do takiego zdarzenia musi być stabilna. Doradcę i asystenta można też wcześniej zwolnić za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Przy czym osoby na tych stanowiskach nie mogą bezpośrednio awansować na posady urzędnicze. Muszą przystąpić do konkursu.
ikona lupy />
Dr Stefan Płażek adwokat, adiunkt z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego / Dziennik Gazeta Prawna
Warto dodać, że kierownik jednostki terytorialnej na każdym etapie swojej pracy może zdecydować o zatrudnieniu asystenta i doradcy. Musi jednak liczyć się z pewnym ograniczeniem. W gminie do 20 tys. mieszkańców liczba doradców i asystentów nie może łącznie przekroczyć trzech osób. Z kolei odpowiednio w przedziale powyżej 20 tys. do 100 tys. mieszkańców ta liczba może wynieść pięć osób. Najwięcej zyskują duże aglomeracje – powyżej 100 tys. mieszkańców. Tam doradców i asystentów może być maksymalnie siedmiu.