statystyki

Nakłady mieszkańca na przyłącze kanalizacyjne powinny obniżyć daninę dla gminy

autor: Leszek Jaworski16.03.2016, 10:03; Aktualizacja: 16.03.2016, 10:04

W decyzji o nałożeniu opłaty adiacenckiej włodarz musi ocenić, czy stworzono mu warunki do korzystania z wybudowanej infrastruktury. Brak tego może spowodować uchylenie rozstrzygnięcia.

Właściciele nieruchomości partycypują w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej ze środków samorządu. Formą takiego udziału w wydatkach jest ponoszenie opłaty adiacenckiej. Prawo do żądania świadczeń na rzecz gminy w związku z wybudowaniem odpowiednich urządzeń jest uzasadnione tym, że wykonaniu takiej inwestycji najczęściej towarzyszy wzrost wartości nieruchomości (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 11 lipca 2013 r., sygn. akt II SA/Ke 469/13, LEX nr 1342964). Jedną z przesłanek naliczenia tej opłaty, wymienioną w art. 145 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm.; dalej: u.g.n.), jest stworzenie warunków do podłączenia budynków do poszczególnych urządzeń przesyłowych. Orzeczenia wydane przez WSA w Poznaniu pokazują, że gmina nakładając tę daninę na właścicieli nieruchomości, nie zawsze analizuje spełnienie tego warunku w danym przypadku. To z kolei skutkuje uchyleniem wydanych decyzji w sprawie opłaty adiacenckiej.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane