statystyki

Jak mieszkaniec może działać na rzecz swojej gminy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot08.10.2015, 17:30
Praca

Aby zrealizować projekt, na który mieszkańcy nie potrzebują pieniędzy z budżetu gminy, mogą podjąć inicjatywę lokalnąźródło: ShutterStock

Osoby, które chcą aktywnie uczestniczyć w życiu swojej małej społeczności i ją zmieniać, mają coraz więcej narzędzi. Są nimi np. budżety partycypacyjne. Ci, którzy chcą zainwestować własne środki, mogą podjąć inicjatywę lokalną.

Czy możemy podjąć inicjatywę obywatelską

Chcielibyśmy razem z sąsiadami wyremontować miejski plac zabaw, o którego odnowę od lat bezskutecznie prosimy urzędników. Główną barierą są chyba pieniądze albo brak czasu na zajęcie się tą sprawą. Jak wyliczyliśmy, nie potrzeba wiele środków. Jesteśmy w stanie pokryć koszty z własnej kieszeni. Może potrzebowalibyśmy sprzętu do wykonania trudniejszych prac remontowych. Czy możemy liczyć na wsparcie gminy?

TAK

Aby zrealizować projekt, na który mieszkańcy nie potrzebują pieniędzy z budżetu gminy, mogą podjąć inicjatywę lokalną. W tym celu powinni złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której zamieszkują. Trzeba w nim opisać m.in. planowane przedsięwzięcie. Gmina określa tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego. Powinny one uwzględniać przede wszystkim wkład pracy społecznej w realizację inicjatywy. Dokonując oceny wniosku, bierze pod uwagę np. celowość zadania z punktu widzenia potrzeb społeczności lokalnej.


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane