statystyki

Jak mieszkaniec może działać na rzecz swojej gminy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot08.10.2015, 17:30
Praca

Aby zrealizować projekt, na który mieszkańcy nie potrzebują pieniędzy z budżetu gminy, mogą podjąć inicjatywę lokalnąźródło: ShutterStock

Osoby, które chcą aktywnie uczestniczyć w życiu swojej małej społeczności i ją zmieniać, mają coraz więcej narzędzi. Są nimi np. budżety partycypacyjne. Ci, którzy chcą zainwestować własne środki, mogą podjąć inicjatywę lokalną.

Czy możemy podjąć inicjatywę obywatelską

Chcielibyśmy razem z sąsiadami wyremontować miejski plac zabaw, o którego odnowę od lat bezskutecznie prosimy urzędników. Główną barierą są chyba pieniądze albo brak czasu na zajęcie się tą sprawą. Jak wyliczyliśmy, nie potrzeba wiele środków. Jesteśmy w stanie pokryć koszty z własnej kieszeni. Może potrzebowalibyśmy sprzętu do wykonania trudniejszych prac remontowych. Czy możemy liczyć na wsparcie gminy?

TAK

Aby zrealizować projekt, na który mieszkańcy nie potrzebują pieniędzy z budżetu gminy, mogą podjąć inicjatywę lokalną. W tym celu powinni złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której zamieszkują. Trzeba w nim opisać m.in. planowane przedsięwzięcie. Gmina określa tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego. Powinny one uwzględniać przede wszystkim wkład pracy społecznej w realizację inicjatywy. Dokonując oceny wniosku, bierze pod uwagę np. celowość zadania z punktu widzenia potrzeb społeczności lokalnej.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane