statystyki

Za wywóz śmieci z domków letniskowych płaci się ryczałtem

autor: Piotr Pieńkosz29.12.2015, 20:00
Tak ustalana opłata ryczałtowa budzi wiele kontrowersji i jest przedmiotem wielu dyskusji.

Tak ustalana opłata ryczałtowa budzi wiele kontrowersji i jest przedmiotem wielu dyskusji.źródło: ShutterStock

Jestem właścicielką działki położonej w Zgierzu. Moje pytanie dotyczy opłaty za śmieci od działkowiczów, którzy nie mieszkają na nich na stałe, traktując je jako letniskowe, spędzając tam weekendy latem, czasem urlopy. Wskutek nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pojawił się przepis, że dla nieruchomości letniskowych rada gminy ustala ryczałtową, roczną opłatę za wywóz śmieci.

Ustawa niewątpliwie słuszna w swoich założeniach, ale stawka opłaty ustalona przez władze Zgierza w wysokości 203,36 zł za śmieci zbierane i oddawane w sposób selektywny oraz 217,76 zł za odpady zmieszane jest w mojej ocenie za wysoka. Czy gmina może ustalić podatek w takiej wysokości od osób, które spędzają tu niewiele czasu – pyta pani Anna. – Jak się ma opisywany stan prawny do podwójnego opodatkowania? Przecież płacę za śmieci tam, gdzie na stałe mieszkam, a teraz nakazuje mi się płacić również tam, gdzie przebywam czasowo (może łącznie jest to ok. 30-40 dni w roku) – denerwuje się czytelniczka.

W przypadku domków letniskowych lub w odniesieniu do innych nieruchomości przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, które są wykorzystywane jedynie przez część roku, rada gminy uchwala roczną ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ryczałt jest iloczynem średniej ilości śmieci powstających w tego rodzaju nieruchomościach z terenu całej gminy (ilość jest wyrażona w liczbie wywożonych pojemników na odpady) oraz stawki opłaty za odbiór pojemnika o określonej pojemności. Mechanizm ustalania stawki przez radnych jest więc skomplikowany i może prowadzić do dużych różnic w opłatach obowiązujących w poszczególnych gminach (patrz opinia eksperta). To, że wysokość stawki jest ryczałtowa, a więc nie uwzględnia masy śmieci wytworzonych na danej nieruchomości letniskowej, może wydawać się niesprawiedliwe, ale władze gminy mają obowiązek ustalić stawkę właśnie w formie opłaty rocznej, jednakowej dla właścicieli wszystkich tego typu posesji.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane