statystyki

Nieruchomości niczyje: Jest szansa na ich zagospodarowanie

autor: Karolina Topolska, Piotr Pieńkosz18.11.2015, 12:08; Aktualizacja: 18.11.2015, 12:43
działka

Rewitalizacja to niejedyna nowa sfera zadań, które mogą być powierzone do wykonania organizacji pozarządowejźródło: ShutterStock

Będą ułatwienia przy przekazywaniu organizacjom pozarządowym środków na zadania publiczne. Włączą się one także w działania rewitalizacyjne.

Wchodząca dziś w życie ustawa z 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. poz. 1777) zmienia również ustawę z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.). Do katalogu zadań, które gmina może zlecić organizacjom pożytku publicznego, dopisana zostaje rewitalizacja. Ustawa przewiduje także, że wniosek o jej przeprowadzenie będą mogli złożyć w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy (w tym za pośrednictwem organizacji pozarządowej).

Rewitalizacja to niejedyna nowa sfera zadań, które mogą być powierzone do wykonania organizacji pozarządowej (NGO). Ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach (Dz.U. poz. 1339), obowiązująca od 9 listopada 2015 r., wprowadziła m.in. możliwość współpracy w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Uprościła również procedurę zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym na zasadach tzw. regrantingu, czyli możliwości przekazywania dotacji za wiedzą i zgodą samorządu przez operatora projektu na rzecz innych NGO, które wspólnie z nim będą realizować zadanie. Przed nowelizacją samorządy zlecające wykonanie zadań kilku organizacjom, które miały realizować je wspólnie, musiały z każdą z nich zawierać odrębną umowę. Obecnie organ administracji ma obowiązek zawrzeć taki kontrakt tylko z główną NGO (operatorem projektu). Tym samym tylko ten podmiot w całości odpowiada wobec samorządu za prawidłowe wydatkowanie dotacji.

Po zmianach nie będzie też konieczne dokonywanie kontroli realizacji wszystkich umów zawieranych przez samorząd z NGO, a władze będą mogły samodzielnie decydować, które podmioty sprawdzać. 


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane