statystyki

Dyrektor generalny nie może dodatkowo wynagradzać za nadgodziny

21.10.2015, 08:03; Aktualizacja: 21.10.2015, 10:42

Pracownicy służby cywilnej nie mają zwiększonej rekompensaty za pracę po godzinach. Jeden z dyrektorów generalnych rozważa jednak przyznanie im dodatkowych pieniędzy na ten cel. Czy w obecnym stanie prawnym może się narazić na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych?

Tak. Na razie pragmatyka urzędnicza nie przewiduje takiej możliwości. Może się to jednak zmienić za sprawą wniosku rzecznika praw obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego, Chce on dowieść, że przepisy dotyczące służby cywilnej są niezgodne z art. 4 ust. 2 Europejskiej Karty Społecznej przepisów kodeksu pracy oraz innych pragmatyk pracowniczych, które nie przewidują prawa pracowników do zwiększonego wynagrodzenia lub zwiększonego wymiaru czasu wolnego za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego poza normalnymi godzinami pracy. W przypadku ustawy o służbie cywilnej wniosek dotyczy art. 97 ust. 6–8.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane