statystyki

VAT po wyroku TSUE: Rewolucja w rozliczeniach gmin to fakt

autor: Łukasz Zalewski07.10.2015, 08:32; Aktualizacja: 14.10.2015, 20:42

Rozmowa z Wojciechem Kotalą, doradcą podatkowym z kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Gminy Wrocław (sygn. C-276/14), który zapadł w zeszłym tygodniu, oznacza rewolucję w rozliczeniach VAT gmin i ich jednostek. Czy będą one musiały teraz scentralizować swoje rozliczenia VAT?

Tak. Trybunał jasno wskazał, że jednostka budżetowa nie powinna być traktowana jako osobny podatnik VAT. Jeżeli więc taka jednostka wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu VAT (np. szkoła wynajmuje powierzchnię sklepikowi szkolnemu), to ktoś musi zadeklarować ten obrót do opodatkowania VAT. Nie może tego zrobić sama szkoła, gdyż trybunał odmówił jej podmiotowości na gruncie VAT. Dlatego gmina musi włączyć ten obrót do swojej deklaracji VAT i w ten sposób nastąpi centralizacja.

Czy centralizacja obejmie również zakłady budżetowe?

Kwestia ta nie jest jeszcze przesądzona. Moim zdaniem zakłady budżetowe z natury mają o wiele większy zakres samodzielności gospodarczej w porównaniu do jednostek budżetowych. Trybunał w omawianym wyroku, uzasadniając brak samodzielności gospodarczej jednostek budżetowych, podkreślił, że „jednostki nie ponoszą ryzyka gospodarczego związanego z rzeczoną działalnością, ponieważ nie dysponują własnym majątkiem, nie osiągają własnych dochodów i nie ponoszą kosztów dotyczących takiej działalności, bowiem uzyskane dochody są wpłacane do budżetu gminy, a wydatki są pokrywane bezpośrednio z tego budżetu”. Te kwestie wyglądają jednak odmiennie w przypadku zakładów budżetowych. Dlatego kwestia podmiotowości zakładów budżetowych na gruncie VAT jest otwarta. Ponadto minister finansów w komunikacie po wyroku trybunału wskazuje, że rozstrzygnięcie kwestii zakładów budżetowych nastąpi po uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie siedmiu sędziów, w związku z postanowieniem NSA z 17 marca 2015 r. (sygn. akt. I FSK 1725/14). Ta uchwała istotnie może dać nowe argumenty za lub przeciw traktowaniu zakładów budżetowych jako osobnych podatników VAT, choć zwracam uwagę, że pytanie prawne zadane składowi siedmiu sędziów NSA nie dotyczy wprost tego, czy zakłady budżetowe mogą być osobnymi podatnikami na gruncie VAT. Dotyczy ono tego, czy gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupowych związanych z realizacją inwestycji, które zostały następnie przekazane do gminnego zakładu budżetowego i są przez niego wykorzystywane do sprzedaży opodatkowanej VAT.

Jakiej uchwały spodziewa się pan w sprawie zakładów?

Moim zdaniem na postawione pytanie NSA można odpowiedzieć pozytywnie, nie przesądzając, czy zakład powinien mieć formalnie przymiot osobnego podatnika VAT.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane