statystyki

Gminy za pieniądze UE stworzą drogi i inkubatory przetwórstwa

autor: Beata Lisowska08.07.2015, 07:25; Aktualizacja: 08.07.2015, 08:39
konto bankowe-euro-oszczędzanie

Gminy za pieniądze UE stworzą drogi i inkubatory przetwórstwaźródło: ShutterStock

Gmina będzie mogła stworzyć za unijne pieniądze inkubator lokalnego przetwórstwa lub wybudować lokalną drogę. Jedną trzecią inwestycji musi jednak sfinansować we własnym zakresie.

Tak wynika z projektu ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Regulacja ta właśnie została skierowana do konsultacji. Określa m.in. typy projektów, które mogą być realizowane za pieniądze z Programu Leader 2014–2020 oraz zasady ubiegania się o nie. Samorządy za pośrednictwem lokalnych grup działania będą mogły otrzymać dofinansowanie nie tylko na działalność kulturalną – jak w poprzedniej perspektywie ale także na inwestycje. Możliwe będzie np. uzyskanie finansowania na budowę albo przebudowę dróg gminnych lub powiatowych, prowadzących do obiektów publicznych, w których świadczone są usługi społeczne, zdrowotne, opiekuńczo-wychowawcze lub edukacyjne. Gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości 63 proc. inwestycji, resztę wydatków będzie musiała pokryć z własnego budżetu.

Nowością dla samorządów będzie np. możliwość utworzenia inkubatora lokalnego przetwórstwa produktów rolnych. Samorząd dostanie środki na dostosowanie infrastruktury do potrzeb takiej działalności.

– Gmina będzie mogła np. w niszczejących pomieszczeniach, które znajdują się na jej terenie, przygotować przetwórnię dla drobnych producentów, np. pań z koła gospodyń wiejskich sprzedających swoje przetwory – podkreśla Stefan Sołomianko, ekspert ds. nowego Leadera.

Inkubator będzie mógł przyjąć formę prawną stowarzyszenia prowadzącego działalność gospodarczą lub spółdzielni – o tę formę wsparcia wnioskowali często liderzy lokalnych społeczności.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane