statystyki

Za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządca nałoży karę

autor: Leszek Jaworski01.07.2015, 16:30
Prezydent m.st. Warszawy wymierzył MPWiK SA karę pieniężną w wysokości 26 796,18

Prezydent m.st. Warszawy wymierzył MPWiK SA karę pieniężną w wysokości 26 796,18źródło: ShutterStock

TEZA: W przypadku przebudowy lub remontu obiektów budowlanych lub urządzeń istniejących w pasie drogowym wymagana jest zgoda zarządcy drogi.

STAN FAKTYCZNY

Prezydent m.st. Warszawy wymierzył MPWiK SA karę pieniężną w wysokości 26 796,18 zł za zajęcie – z przekroczeniem terminu – pasa drogowego drogi powiatowej w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 20 grudnia 2011 r. i umieszczenie w nim urządzenia infrastruktury technicznej, tj. kanału ogólnospławnego, studni rewizyjnych i komór o łącznej powierzchni 276,01 mkw.

Spółka zaskarżyła tę decyzję do samorządowego kolegium odwoławczego. Kolegium utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ odwoławczy wyjaśnił, że jak wynika z protokołu odbioru końcowego kanału ogólnospławnego sporządzonego 6 kwietnia 2011 r. – inwestor przekazał, a spółka przejęła do użytkowania kanał wymieniony w protokole. Zatem od dnia przekazania właścicielem urządzeń stała się spółka. Dlatego SKO uznało, że decyzja o wymierzeniu kary została skierowana do podmiotu będącego stroną w sprawie. Spółka wniosła skargę do WSA w Warszawie. Ten ją oddalił.

Według sądu I instancji istniejący między inwestorem a wykonawcą stosunek prawny ma charakter cywilnoprawny i w żaden sposób nie może prowadzić do modyfikacji czy wręcz przenoszenia obowiązków publicznoprawnych, jakie ma inwestor względem zarządcy drogi. Stąd nawet gdyby inwestor przeniósł w drodze umowy cywilnej na wykonawcę obowiązek uzyskania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego i poniesienia związanych z tym opłat (ewentualnie kar), to wobec zarządcy drogi stroną uprawnioną i zobowiązaną nadal pozostaje inwestor. Od tego wyroku spółka wniosła skargę kasacyjną. NSA ją oddalił.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane