statystyki

Włodarze bezpieczni. Nie odwołamy ich w gminnym głosowaniu

autor: Leszek Jaworski01.07.2015, 10:29; Aktualizacja: 01.07.2015, 10:31
Rada gminy do 30 czerwca każdego roku budżetowego musi podjąć uchwałę w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi.

Rada gminy do 30 czerwca każdego roku budżetowego musi podjąć uchwałę w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi.źródło: ShutterStock

W tym roku wójtowi, burmistrzowi ani prezydentowi miasta za brak absolutorium nie grozi pozbawienie stanowiska. Powód? Rada nie ogłosi referendum, jeżeli od wyborów nie minęło dziewięć miesięcy.

Tak wynika z art. 28a ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.). Wybory odbyły się 16 listopada 2014 r. zatem przepis ten ma w tym roku zastosowanie. Zresztą nie tylko ten. Okres ochronny, ale 10 miesięczny przewiduje jeszcze art. 5 ust. 2 ustawy z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 706 z późn. zm.). Różnica jest tylko taka, że mówi o przeprowadzenia referendum z inicjatywy mieszkańców. Tak czy inaczej włodarzowi się upiecze. Dziwi jednak to, że okresy ochronne ustanowione dla referendum inicjowanego przez radę gminy są różne niż okresy ochronne dla wniosku z inspiracji mieszkańców, tym bardziej że trudno doszukać się tutaj racjonalnego uzasadnienia tego typu działań. W praktyce ta różnica nie ma znaczenia, a nawet gdyby przyjąć ze pierwszeństwo miałaby inicjatywa rady, to trzeba pamiętać, że odrzucenie wykonania budżetu nie oznacza automatycznego referendum w sprawie odwołania z funkcji.

Ocena gospodarki finansowej

Jak wskazał WSA w Kielcach w wyroku z 30 października 2013 r. (sygn. akt I SA/Ke 554/13, Legalis nr 769332), instytucja absolutorium jest podsumowaniem wykonania budżetu. Stanowi element zamykający gospodarkę finansową gminy i środek kontroli rady nad działalnością organu wykonawczego. Służy ocenie gospodarki finansowej gminy, za prawidłowość której wójt – jako organ wykonawczy – ponosi odpowiedzialność.

– Absolutorium jest instrumentem corocznej kontroli gospodarki finansowej gminy, nie zaś sankcjonowania ewentualnych nieprawidłowości osoby piastującej funkcję wójta – tłumaczy Anna Kudra, prawnik z kancelarii Ziemski i Partnerzy. – Decyzja personalna o poddaniu wójta mechanizmom referendalnym rozstrzygana jest w odrębnej uchwale, po udzieleniu wyjaśnień przez wójta, dlatego nie zawsze nieudzielenie absolutorium skutkuje przeprowadzeniem referendum – dodaje.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • EWA(2015-07-01 12:25) Zgłoś naruszenie 00

  o czym wy wogole mowicie i piszecie - jesli termin jest to wybaczamy przekrety, jesli termin jeszcze nie obowiazuje to nie wybazamy przekretow!

  zajmijcie sie wreszcie odpowiedzialnoscia kazdego pracownika administracji panstwowej za to CO ROBI - jakie decyzje podejmuje, co podpisuje i jak ma ODPOWIEDZIEC ZA TO ZE ROBI TO wszystko w 99 % - tach bezprawnie co robi! i to nie z powodu nieznajoosci prAWA; CZY SYTUACJI; A PO PROSTU Z POWODU KOLESIOSTWA- jak nie bedzie odpowiedzialnosci za to co robia ci ktorych caly narod oplaca za swoje pieniadze - dajac pensje tym co ich jeszcze czestwo okradaja i wydaja decyzje potrzebne tylko korumpujacej osoby!

  rada na wszystko jest!!! - nie ma jednak woli tych co pracuja na naszym chlebie - aby wszystko mialo rece i nogi!

  patrzycie na ustawy? - nie patrzycie !!! patrzycie tylko wowczas gdy wam to wygodne! - a wstyd!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane