Czy kierownik urzędu gminy ma prawo wpływać na treść uchwał podejmowanych przez udziałowców wspólnoty gruntowej?
Czy kierownik urzędu gminy ma prawo wpływać na treść uchwał podejmowanych przez udziałowców wspólnoty gruntowej?
Nie.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz.U. nr 28, poz. 169 ze zm.) osoby uprawnione do udziału we wspólnocie gruntowej tworzą spółkę do zarządu wspólnotą i właściwego zagospodarowania jej gruntów. Spółka, która ma osobowość prawną i działa na podstawie statutu, tworzona jest w drodze uchwały udziałowców, przy czym każdy z nich ma prawo jednego głosu, bez względu na wielkość posiadanych przez niego udziałów.
Zarząd spółki realizuje uchwały udziałowców, reprezentuje ją na zewnątrz, prowadzi dokumentację gruntów wspólnoty i współpracuje z wójtem w zakresie przygotowywanego przez niego projektu wykazu uprawnionych do udziałów we wspólnocie. Jak wynika z art. 23 ww. ustawy, wójt sprawuje głównie nadzór nad działalnością spółki. Jest to przepis bardzo ogólny i jak stwierdził WSA w Łodzi w wyroku z 12 kwietnia 2013 r. (sygn. akt II SA Łd/19/13 LEX nr 1330729), jego istotą jest określenie podmiotów sprawujących ten nadzór. Nie można z niego wyprowadzać kompetencji do ingerencji wójta w zakres działania spółki, przy czym może on podejmować czynności, które wprost są wskazane w innych przepisach ustawy (por. postanowienie WSA w Gliwicach z 8 sierpnia 2007 r., sygn. akt II SAB/Gl 21/07).
Należy zatem stwierdzić, że kompetencje nadzorcze wójta odnoszą się jedynie do zatwierdzania: statutu spółki oraz dokonanych w nim zmian, wykazu zaległości wobec spółki, planów zagospodarowania i regulaminów użytkowania gruntów i urządzeń spółki czy wyrażenia zgody na zbycie, zamianę, jak również przeznaczanie na cele publiczne lub społeczne wspólnot gruntowych albo ich części, a także na zaciąganie pożyczek pieniężnych. Wójt uczestnicząc w zebraniach udziałowców, może wraz z personelem gminy służyć głosem doradczym, gwarantować zabezpieczenie techniczne, np. w zakresie liczenia głosów nad daną uchwałą, oraz udostępniać dokumenty w zakresie ewidencji budynków i gruntów czy też podatków lokalnych.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama