statystyki

Podatek od nieruchomości: Gminy w końcu przestaną płacić same sobie

autor: Łukasz Zalewski19.06.2015, 16:00
Część samorządów (np. Śląski Związek Gmin i Powiatów) uważa jednak, że lepszym rozwiązaniem od zwolnienia byłoby wyłączenie nieruchomości gminnych z opodatkowania.

Część samorządów (np. Śląski Związek Gmin i Powiatów) uważa jednak, że lepszym rozwiązaniem od zwolnienia byłoby wyłączenie nieruchomości gminnych z opodatkowania.źródło: ShutterStock

Grunty, budynki lub ich części stanowiące własność gminy będą – z pewnymi wyjątkami – zwolnione z podatku od nieruchomości.

Takie zmiany przewiduje senacki projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który został skierowany do Sejmu. Projekt przewiduje jednak wyjątki – do gminnego budżetu będzie wpływać podatek od nieruchomości samorządowych, które zostały zajęte na działalność gospodarczą lub będących w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów. Przykładowo, jeśli gmina wynajmie budynek lub lokal firmie, to obecnie i po zmianach podatek od powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu trzeba będzie wpłacić do budżetu jednostki, na której terenie znajduje się nieruchomość.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane