Dotacje dla spółek wodnych: Ostrożnie z przyznawaniem wsparcia ze wspólnej kasy

autor: Karolina Topolska03.06.2015, 10:24; Aktualizacja: 03.06.2015, 10:31

Dotacje z budżetu jednostek samorządu terytorialnego dla spółek wodnych mogą stanowić pomoc publiczną lub pomoc de minimis, które podlegają kontroli ze strony Komisji Europejskiej. Samorząd nie może arbitralnie uznać, że dane dofinansowanie się do nich nie kwalifikuje.

Takie wnioski płyną z uchwały Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z 5 maja 2015 r. Rozpatrywana przez nie sprawa dotyczyła uchwały Rady Gminy Wiśniew, określającej zasady udzielania, tryb postępowania i sposób rozliczenia dotacji na rzecz spółek wodnych (nr V/29/2015 z 10 kwietnia 2015 r.). Gminna uchwała została podjęta na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.) oraz art. 164 ust. 5c ustawy – Prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 469).

RIO orzekła o nieważności uchwały, bowiem przy wydaniu tego aktu rada gminy istotnie naruszyła przepisy ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404 ze zm.; dalej: u.p.d.p.p.). Najpoważniejszy zarzut RIO dotyczył tego, że z gminnej uchwały nie wynikało, aby dotacje celowe udzielane z budżetu gminy dla spółek wodnych stanowiły pomoc de minimis. A tymczasem, w ocenie izby, najprawdopodobniej zamierzeniem Rady Gminy Wiśniew było udzielenie spółkom wodnym takiej właśnie pomocy. Wójt gminy argumentował, że udzielona dotacja nie stanowi pomocy publicznej ani pomocy de minimis. Zdaniem kolegium izby z badanej uchwały wynika jednak wniosek przeciwny. RIO zaznaczyła, że uchwała o dotacjach dotyczy także spółek wodnych uznawanych za przedsiębiorców i w odniesieniu do nich stanowi program pomocowy w rozumieniu u.p.d.p.p. Kolegium wskazało, że dotacje dla spółek wodnych mogą mieć charakter pomocy de minimis lub pomocy publicznej. W treści uchwały brakuje jednak odesłania do stosownego rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie stosowania Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (jest ich kilka, odpowiednio do konkretnego działu gospodarki), co jest warunkiem udzielania pomocy państwowej w takim trybie.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane