Podmiot publiczny publikujący na swojej stronie internetowej materiał multimedialny, który wcześniej był nadawany na żywo, będzie miał 14 dni na dodanie do niego napisów.

Taki wymóg przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. poz. 848 ze zm.), którym zajmie się Sejm. Jej przepisy mają zastosowanie przede wszystkim do jednostek sektora finansów publicznych, takich jak organy administracji rządowej i samorządowej, oraz organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność w sferze zadań publicznych. Prowadzone przez nie serwisy internetowe, w tym strony Biuletynu Informacji Publicznej, oraz aplikacje mobilne muszą spełniać standardy dostępności określone w załączniku do ustawy. Aby poprawić skuteczność wdrażania tych wymogów oraz doprecyzować niektóre przepisy, resort cyfryzacji przygotował nowelizację ustawy.
Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie zasady, że zapewnianie dostępności cyfrowej będzie dotyczyć również tych informacji, które podmioty publiczne umieszczają na nienależących do nich stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych. Kolejna zmiana zakłada, że deklaracja dostępności, zawierająca m.in. dane teleadresowe i kontaktowe do wyznaczonej w urzędzie osoby, która zajmuje się dostępnością cyfrową, będzie mogła być opublikowana w innym miejscu niż strona internetowa lub aplikacja mobilna, której dotyczy.
Inna istotna zmiana jest związana z tym, że obecnie zgodnie z art. 8 ustawy podmioty publiczne są zwolnione z obowiązku dostosowania do wskazanych w załączniku standardów dostępności, gdyby wiązało się to z nadmiernymi kosztami. Nowe brzmienie tego przepisu będzie zakładać, że taka możliwość będzie obejmować jedynie nawigację i elementy stron internetowych i aplikacji mobilnych, a nie ich całość.
Projekt przewiduje też, że podmiot publiczny, który umieszcza zarejestrowane wcześniej multimedia nadawane na żywo, będzie zobligowany, aby w terminie nie dłuższym niż 14 dni od zakończenia transmisji dostosować je do wymagań wynikających z ustawy, np. dodać napisy. Jeśli nie będzie to możliwe do zrealizowania w ciągu dwóch tygodni, powinien zamieścić informację o terminie, w którym to nastąpi, z zastrzeżeniem że dostosowanie nagrania nie będzie mogło trwać dłużej niż dwa miesiące.
Wspomniane regulacje wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. ©℗
Etap legislacyjny
Ustawa przed I czytaniem w Sejmie