Wszystkie gminy i powiaty będą mogły prowadzić izby wytrzeźwień – takie rozwiązanie przewiduje projekt sejmowej komisji ds. petycji.

Komisja w odpowiedzi na petycję wielokrotną zaproponowała nowelizację ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1119 ze zm.), polegającą na wykreśleniu ograniczenia uprawniającego do tworzenia izb wytrzeźwień wyłącznie miasta powyżej 50 tys. mieszkańców. Autorzy liczą, że w efekcie liczba tych placówek wzrośnie, co z kolei odciąży policję.
Zwracają również uwagę, że w obecnym stanie prawnym gmina, która nie spełnia kryterium liczby mieszkańców i dlatego nie może utworzyć swojej izby wytrzeźwień, nie może również przekazać tego zadania w drodze porozumienia innej gminie prowadzącej izbę wytrzeźwień, ponieważ w świetle aktualnych przepisów nie ma obowiązku go wykonywać. Dopiero usunięcie tego ograniczenia stworzy mniejszym gminom możliwość zawierania porozumień w tym zakresie. Tym samym powstanie możliwość nie tylko utworzenia własnej placówki, lecz także umieszczania osób nietrzeźwych z mniejszych gmin w izbach znajdujących się w innych samorządach.
Projektodawcy przyznają, że proponowane przez nich rozwiązania mogą obciążać budżet gminy, i wskazują, że każdy samorząd musiałby sam oszacować korzyści, uwzględniając nie tylko bezpośrednie koszty funkcjonowania izb wytrzeźwień i ściągalność opłat od osób, które korzystały z pobytu w nich, lecz także ponoszone wydatki z systemu pomocy społecznej na bezpośrednie i pośrednie wsparcie alkoholików, zniszczenia dokonywane przez osoby nietrzeźwe w majątku gminy, konsekwencje dla mieszkańców gminy w sytuacji, gdy policja zajmuje się opieką nad osobami nietrzeźwymi. – Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że decyzja o tworzeniu izby przez gminę byłaby podejmowana tylko w sytuacji, gdy ten bilans byłby w całościowym rozrachunku oceniony jako dodatni – oceniają. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt ustawy skierowany od opinii Biura Analiz Sejmowych oraz Biura Legislacyjnego