Podmiot ekonomii społecznej, który uzyska status przedsiębiorstwa społecznego, będzie mógł złożyć w powiatowym urzędzie pracy (PUP) wniosek o refundację składek, gdy zatrudni osobę z grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym. Jego wzór określa projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej przekazany do konsultacji.
Podmiot ekonomii społecznej, który uzyska status przedsiębiorstwa społecznego, będzie mógł złożyć w powiatowym urzędzie pracy (PUP) wniosek o refundację składek, gdy zatrudni osobę z grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym. Jego wzór określa projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej przekazany do konsultacji.
Wprowadzenie takiej refundacji przewiduje ustawa z 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (Dz.U. poz. 1812). Zgodnie z jej przepisami zwrotowi podlega część wynagrodzenia obejmująca składkę na ubezpieczenia społeczne, której podstawą wymiaru jest wysokość najniższego wynagrodzenia za pracę. Refundacja w pełnej wysokości będzie przysługiwać przez 24 miesiące od zatrudnienia osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym, a przez kolejny rok będzie obejmować 50 proc. tej należności. Aby przedsiębiorstwo społeczne mogło skorzystać z takiego wsparcia, będzie musiało złożyć wniosek, którego wzór znajduje się we wspomnianym projekcie rozporządzenia. W formularzu będzie podawać dane swoje, osób, których ma dotyczyć refundacja, dane rozliczeniowe (informacje o okresie opłacania składek i ich wysokości) oraz numer rachunku bankowego, na który PUP przekaże pieniądze. Dodatkowo otrzyma zaświadczenie o udzieleniu pomocy de minimis.
Ustawa o ekonomii społecznej przewiduje też, że przedsiębiorstwa społeczne będą zobowiązane do sporządzania rocznych sprawozdań ze swojej działalności oraz przekazywania ich wojewodzie (do 31 marca następnego roku). Jego wzór stanowi załącznik do drugiego projektu rozporządzenia. Trzeba w nim podać swoje podstawowe dane: nazwę, adres siedziby, numery NIP, REGON, wpisu do KRS lub innego rejestru oraz dane kontaktowe. Następnym elementem sprawozdania będą szczegółowe informacje m.in. o podjętych działaniach z zakresu reintegracji zawodowej i społecznej wobec zatrudnionych osób oraz liczbie realizowanych indywidualnych planów reintegracyjnych. Ponadto projektowany druk wymaga podania szczegółowych informacji o stanie zatrudnienia, w tym do jakich grup zagrożonych wykluczeniem społecznym należą pracownicy oraz o instrumentach wsparcia, z których przedsiębiorstwo korzystało w roku sprawozdawczym.
Zgodnie z ustawą objęte nią podmioty będą mogły uzyskać pomoc ze strony ośrodków wsparcia ekonomii społecznej (OWES) lub też same pełnić taką rolę dla innych tego typu instytucji. Akredytacją i nadawaniem statusu OWES będzie zajmował się minister rodziny i polityki społecznej – wzór wniosku o jego przyznanie oraz szczegółowy tryb jego oceny określa trzeci z przekazanych do uzgodnień projektów rozporządzenia. Wynika z niego, że minister przy nadaniu statusu OWES będzie brał pod uwagę m.in. posiadanie odpowiedniego lokalu oraz strony internetowej, kwalifikacje pracowników oraz sytuację finansową.
Przepisy ustawowe zakładają też powołanie Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, który ma być organem opiniodawczo-doradczym ministra. To, jak będzie przebiegał tryb zgłaszania kandydatów do tego komitetu oraz w jaki sposób będzie zorganizowana jego praca, określa kolejny projekt rozporządzenia. Wreszcie w związku z tym, że ustawa rozszerzyła katalog osób upoważnionych do założenia spółdzielni socjalnej, która jest zaliczana do podmiotów ekonomii społecznej, konieczne stało się przygotowanie projektu rozporządzenia, które ustali nowe wzory zaświadczeń i oświadczeń, składanych razem z wnioskiem o wpis spółdzielni socjalnej do KRS.
Wszystkie projektowane rozporządzenia zakładają, że zawarte w nich regulacje wejdą w życie 30 października br., a więc tego samego dnia, gdy zacznie obowiązywać ustawa o ekonomii społecznej. ©℗
Etap legislacyjny
Konsultacje projektów rozporządzeń
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama